Około czterdziestu pań wzięło udział w świętowaniu Dnia Kobiet w siedzibie Rady Wspólnoty Samorządowej na Białym Kamieniu, tradycyjnie w wieczór poprzedzający 8 marca. Było słodko, czekoladowo, kwiatowo i śpiewnie.


O oprawę muzyczną i poetycką świętowania zadbali księża wikariusze pobliskiej parafii p. w. św. Jerzego i Matki Boskiej Różańcowej - Maciej Sroczyński i Mateusz Hajder. Były poezje Asnyka, była "Prząśniczka" z okazji Roku Stanisława Moniuszki, którą wykonano wspólnie, podobnie jak "Umówiłem się z nią na dziewiątą" Eugeniusza Bodo, co jest już we wspólnocie pewną tradycją, był akompaniament. Jak mówił gospodarz spotkania, radny rady miasta Ryszard Nowak, to już od 23 lat mężczyźni związani z Radą zapraszają członkinie RWS i panie mieszkające w jej sąsiedztwie.- Zorganizowali panowie, ale panie nam pomogły, jest kolorowo, przepięknie. W radzie 9 pań służy nam pomocą, przybyliśmy tu nie jako książęta na białych koniach, ale z czekoladą, kwiatem i muzyką. Panie są aktywne, biorą udział w akcjach organizowanych w naszej dzielnicy. Po ich uśmiechach widać, że do domu wrócą w słodkich humorach - mówił Ryszard Nowak.Od lat życzenia składają i kwiaty wręczają także księża.

- Dziś z ks. Mateuszem tradycyjnie przygotowaliśmy program słowno-muzyczny, w tym roku wiersze patriotyczne i kompozycje Moniuszki. Co roku wspieramy w ten sposób RWS, parafia z radą wspólnoty współpracuje odkąd pamiętam, a jestem tu 5 lat. Pan Ryszard włącza się do akcji parafialnych, a parafia do życia dzielnicy. To wspólna praca, parafia bez samorządu nie jest w stanie istnieć jako wolny elektron, osobno i nam, i jemu byłoby ciężko - mówił ks. Maciej Sroczyński.Do życzeń dołączyła się zaproszona posłanka Agnieszka Kołacz-Leszczyńska. Jak mówiła, wie, że Dzień Kobiet ma jako święto swoich przeciwników, ale uważa, że momenty wyciszenia się, zatrzymania są kobietom bardzo potrzebne, zarówno tym, które spełniają się w domu, jak i tym, które realizują się w pracy czy pracy społecznej. - Nie musimy być stuprocentowe we wszystkim, co robimy - mówiła parlamentarzystka. Do życzeń dołączyły się pracownice urzędu miasta i dawna mieszkanka Białego Kamienia, dziś z Jedliny-Zdroju. A taki był transparent.17 kwietnia w RWS Biały Kamień odbędzie się spotkanie przedwielkanocne.


A tak było rok temu:
BIAŁY KAMIEŃ: KWIATY, SŁODYCZE I RAJSTOPY NA DZIEŃ KOBIET (FOTO)

Tekst i foto: Magdalena Sakowska