Za nami 4. Wałbrzyski Polonez Maturzystów. 5 stycznia 2017 uczniowie klas maturalnych zatańczyli na Rynku poloneza. Tańczyło ok. 80 par z I LO, II LO, III LO, IV LO, ZS nr V, ZS nr VII i ZS nr VIII. W pierwszej parze szeregu roztańczonych par szedł prezydent Roman Szełemej.

Prezydent zapewnił maturzystów, że razem z innymi mieszkańcami miasta trzyma kciuki za jak najlepszy wynik ich matury. - Mam  nadzieję, że zostaniecie w Wałbrzychu, że będziecie tu studiować - zachęca Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. W tym roku osiemdziesiąt par maturzystów tanecznym krokiem przeszło z Placu Magistrackiego i przed Biblioteką Pod Atlantami zaprezentowali układy choreograficzne w rytm poloneza Wojciecha Kilara znanego z filmu "Pan Tadeusz".
- Wspólny taniec integruje maturzystów z różnych szkół, co widać choćby po zaproszeniach na studniówki. W tym roku do obejrzenia poloneza zaprosiliśmy uczniów młodszych klas naszej szkoły, by zobaczyli co ich wkrótce czeka, a także młodzież z innych szkół Śródmieścia - mówi Robert Wróbel, dyrektor ZS nr 2. To właśnie wchodzące w skład tej szkoły II Liceum Ogólnokształcące im. Hugona Kołłątaja w 2014 roku zapoczątkowało miejską tradycję tańca poloneza przez klasy maturalne. Nauczyciele tej szkoły, w tym pani Wioletta Jeczeń od lat przygotowują układy choreograficzne miejskiego poloneza. Każdego roku to nowy, oryginalny układ figur. - Ćwiczymy intensywnie przez kilka tygodni, ale wspólną próbę dla maturzystów ze wszystkich szkół mamy tylko raz - zaznacza Jeczeń.
Projekt wspiera Urząd Miejski w Wałbrzychu, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, ZPiT Wałbrzych i Biblioteka Pod Atlantami.

Elżbieta Węgrzyn