3 kwietnia Wicemarszałek Iwona Krawczyk wręczyła stypendia sportowe przyznane przez zarząd województwa 76 laureatom z okręgu wrocławskiego. Natomiast w piątek odbędzie się uroczyste spotkanie ze stypendystami z regionu. Wartość nagród przekazanych młodym mistrzom wynosi blisko pół miliona złotych. Niestety, większość z tej puli trafi do sportowców z okręgu wrocławskiego.

93 dolnośląskich sportowców, w tym 10 osób niepełnosprawnych, otrzyma 10-miesięczne stypendia sportowe za sukcesy osiągnięte w ubiegłym roku. Wśród nich są laureaci Igrzysk Olimpijskich i Paraolimpijskich, Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Kwota przyznanego stypendium zależy od osiągnięć sportowców.

W sumie Urząd Marszałkowski przeznaczył na stypendia sportowe ponad 450 tys. zł,
z czego na okręg wrocławski 381 tys. zł.


Lista stypendystów z okręgu wrocławskiego:

Wojewódzkie Zrzeszenie Sportowe Niepełnosprawnych „Start”:

Hrehorowicz Igor za zdobycie złotego medalu Mistrzostw Świata Juniorów
w pływaniu

Jabłońska Oliwia za zdobycie złotego medalu Mistrzostw Świata oraz brązowego medalu Igrzysk Paraolimpijskich w pływaniu

Langner Marta za udział w Mistrzostwach Europy w lekkiej atletyce

Rzetelski Kamil za udział w Mistrzostwach Europy i Igrzyskach Paraolimpijskich
w pływaniu

Sobczak Katarzyna za zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Świata Juniorów
w pływaniu

Wrocławski Klub Sportowy Niesłyszących „Świt”:

Kosińska Agata za udział w Mistrzostwach Europy w koszykówce

Kuba Karolina za zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Europy u21 oraz udział
w Mistrzostwach Świata w siatkówce

Łuszczyńska Pamela za zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Europy u21
oraz udział w Mistrzostwach Świata w siatkówce

Przybył Karolina za zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Europy u21 w siatkówce

Uczniowski Klub Sportowy Niewidomych „Sprint”:

Kisiel Krystian za zdobycie złotego medalu Mistrzostw Europy w show down

Wojskowy Klub Sportowy „Śląsk” Wrocław:

Bagińska Sabina za zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Europy w podnoszeniu ciężarów

Bernal Sandra za udział w Mistrzostwach Europy Juniorów w strzelectwie sportowym

Błach Łukasz za zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Europy w judo

Cych Agnieszka za zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Europy Juniorów w biegu na orientację

Klimek Dawid za zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Europy u23 w zapasach

Krawczuk Łukasz za zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Europy w sztafecie 4x400m

Musiał Jakub za udział w Mistrzostwach Europy u18 w koszykówce

Ptak Ewelina za zdobycie srebrnego medalu Halowych Mistrzostw Świata w sztafecie

Sadowik Krzysztof za udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w zapasach

Wójcik Jakub za zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Europy w judo

Międzyszkolny Klub Sportowy „Juvenia” Wrocław:

Dąbrowska Anna za udział w Mistrzostwach Europy Juniorów w judo

Górecka Weronika za udział w Mistrzostwach Europy Juniorów w pływaniu

Iwanowska Alexandra za udział w Mistrzostwach Europy Juniorów w pływaniu

Sztandera Dominika za udział w Mistrzostwach Europy w pływaniu

Tchórz Alicja za udział w Igrzyskach Olimpijskich oraz Mistrzostwach Europy
w pływaniu

Klub Sportowy AZS AWF Wrocław:

Linkiewicz Joanna za zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Europy w biegu
przez płotki

Omelko Rafał za zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Europy w sztafecie 4x400m

Ozdoba Agata za zdobycie złotego medalu Mistrzostw Europy w judo

Sobera Robert za zdobycie złotego medalu Mistrzostw Europy w skoku o tyczce

Wrocławski Klub Sportów Azjatyckich „Budokan”:

Gębka Maciej za zdobycie złotego medalu Mistrzostw Europy Juniorów w karate

Mikulska Weronika za zdobycie złotego medalu Mistrzostw Europy Juniorów w karate

Słota Jakub za zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Europy Juniorów Młodszych

Szczypkowski Maksymilian za zdobycie złotego medalu Mistrzostw Europy Juniorów w karate

Klub Szermierczy „Wrocławianie”:

Czartoryjski Szymon za udział w Mistrzostwach Świata Juniorów Młodszych
w szermierce

Rajski Leszek za udział w Mistrzostwach Europy w szermierce

Rządkowski Andrzej za zdobycie złotego medalu Mistrzostw Europy Juniorów oraz udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w szermierce

Wrocławski Klub Koszykówki:

Jodłowski Michał za udział w Mistrzostwach Europy Juniorów u18 w koszykówce

Kobel Jakub za udział w Mistrzostwach Europy Juniorów u18 w koszykówce

Rutkowski Dominik za udział w Mistrzostwach Europy Juniorów u18 w koszykówce

Klub Sportowy „Szpada” Wrocław:

Bielec Maciej za udział w Mistrzostwach Europy Juniorów w szermierce

Mroszczak Anna za udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w szermierce

Rutz Barbara za zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Europy Młodzieżowców
w szermierce

Stowarzyszenie Rozwoju Sportu i Kultury Paideia:

Kopciuch Maja za zdobycie złotego medalu Mistrzostw Świata (8-9 latków) w karate

Łobaczewska Klaudia za zdobycie złotego medalu Mistrzostw Świata (8-9 latków)
w karate

Połowczuk Aleksander za zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Świata (8-9 latków) w karate

Klub Podnoszenia Ciężarów „Górnik” Polkowice:

Kasina Mateusz za udział w Mistrzostwach Europy u23 w podnoszeniu ciężarów

Kraska Katarzyna za zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Europy Młodzieżowców w podnoszeniu ciężarów

Michalska Aleksandra za udział w Mistrzostwach Europy u23 w podnoszeniu ciężarów

Michalski Jakub za zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Europy u 17 oraz udział
w Mistrzostwach Świata u17 w podnoszeniu ciężarów

Uczniowski Klub Sportowy „Talent” Wrocław:

Dzienis Monika za udział w Mistrzostwach Europy Młodzieżowców w podnoszeniu ciężarów

Marzec Paweł za udział w Mistrzostwach Europy w łucznictwie

Uczniowski Klub Sportowy „Shodan” Cieszków:

Mujta Dagmara za zdobycie złotego medalu Mistrzostw Świata Juniorów Młodszych w karate

Trafankowska Katarzyna za zdobycie złotego medalu Mistrzostw Świata w karate

Ludowy Klub Sportowy Polwica-Wierzbno:

Franczyk Adrian za udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w podnoszeniu ciężarów

Pawlik Natalia za udział w Mistrzostwach Europy Juniorów Młodszych w podnoszeniu ciężarów

Wrocławski Klub Karate Kyokushin:

Sypień Patryk za zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Europy w karate

Szumińska Oliwia za zdobycie brązowego medalu Polish Open Cup oraz brązowego medalu Mistrzostw Czech w karate

Ślęża Sobótka Bike Academy:

Nerlo Aurela za udział w Mistrzostwach Świata Juniorów w kolarstwie

Pietrzak Łucja za zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Europy w kolarstwie

Pozostali zawodnicy:

Baczkowski Nikodem z Polskiego Stowarzyszenia Taekwon-do za zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Europy w taekwon-do

Bajor Natalia z Klubu Uczelnianego AZS Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu za udział w Mistrzostwach Świata w tenisie stołowym

Bąbos Michał z AZS Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Europy w karate

Borycki Paweł z Dolnośląskiego WOPR-u za zdobycie złotego medalu
na Mistrzostwach Świata w sportowym ratownictwie wodnym

Chrzanowska Natalia z Klubu Kyokushin Karate im. Masutatsu Oyama za zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Europy Juniorów w karate

Dobrowolski Kamil z Wrocławskiego Sportowego Klubu „Teakwon-do” za zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Europy w taekwon-do

Grynienko Maciej z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Orlica” Domaniów za udział
w Mistrzostwach Świata u20 w skoku wzwyż

Pluta Mateusz z Klubu Sportowego „Puncher” Wrocław za zdobycie złotego medalu Mistrzostw Europy w kickboxingu

Podgórska Aleksandra z Klubu Sportowego Srebrnogórska Grupa Rowerowa za udział w Mistrzostwach Świata u23 w kolarstwie

Rudyk Bartosz z Autonomicznej Ludowej Kolarskiej Sekcji „Stal” Grudziądz
za zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Europy Juniorów oraz udział
w Mistrzostwach Świata Juniorów w kolarstwie

Sklepowicz Zuzanna z I Klubu Sportowego „Ślęza” Wrocław za udział w Mistrzostwach Europy u20 w koszykówce

Szlachcic Piotr z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Żeglarz” we Wrocławiu za udział w Mistrzostwach Świata w żeglarstwie

Szwarnowiecki Damian z Klubu Sportowego „Gwardia” Wrocław za zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Europy w judo

Tyczyński Dariusz ze Stowarzyszenia Sztuk i Sportów Walki „Leonidas” za zdobycie srebrnego medalu Mistrzostw Europy w jin-jitsu

Urbański Jakub z Toya Golf&Country Club za udział w Mistrzostwach Europy w golfie

Zieliński Jakub z Miejskiego Atletycznego Klubu Sportowego „Tytan” Oława za udział w Mistrzostwach Europy u15 w podnoszeniu ciężarów

Ziomek Kaja z Międzyszkolnego Klubu Sportowego „Cuprum” Lubin za zdobycie brązowego medalu Mistrzostw Świata Juniorów w łyżwiarstwie szybkim


Źródło: UMWD
oprac. ELW