W miejscowości graniczącej z naszym miastem powstanie nowy budynek mieszkalny. I nie tylko on. Przypominamy wizualizacje.


Może być już na początku 2023 roku

Boom budowlano-mieszkaniowy widoczny jest nie tylko w dzielnicach naszego miasta. Ruszył przetarg na budowę pierwszego budynku mieszkalnego w Strudze z około 30 mieszkaniami. A do tego ruszyło postępowanie związane z przygotowaniem dokumentacji na budowę drugiego budynku w tej samej lokalizacji. O tych planach pisaliśmy: NOWY BUDYNEK WIELORODZINNY W STRUDZE [WIZUALIZACJE], NOWY BUDYNEK WIELORODZINNY POWSTANIE W STRUDZE! Na razie mówiono tam jednak o jednym obiekcie.

Przygotowana na zlecenie gminy Stare Bogaczowice koncepcja zakłada budowę mieszkalnego budynku wielorodzinnego, wolnostojącego, posiadającego 2 klatki schodowe na działce nr 170/1. Zaprojektowano budynek czterokondygnacyjny, o wysokości 16,58 m. Przykryty dachem dwuspadowym pokrytym dachówką ceramiczną w kolorze antracytowym. Bryła budynku oraz rozwiązania materiałowe nawiązujące do architektury regionu (zastosowanie łupku elewacyjnego oraz miejscami desek elewacyjnych, w celu dostosowania bryły obiektu do otoczenia.W gmachu będzie łącznie 30 mieszkań (10 mieszkań 3 pokojowych, 4 mieszkania 4 pokojowe i 16 mieszkań 2 pokojowych). Przy budynku zaprojektowano też 32 miejsca postojowe, które będą rozlokowane wzdłuż drogi wewnętrznej. Wejścia na klatki schodowe  oraz rampy przeznaczone dla osób niepełnosprawnych zostaną obłożone płytami granitowymi. Poza budynkiem mieszkalnym projektuje się pełną infrastrukturę towarzyszącą, w tym dojazd do budynku wraz z miejscami postojowymi, zieleń, chodniki oraz obiekty małej architektury.  Powierzchnia zabudowy – 657,05 m2, a powierzchnia użytkowa - 1995,80 m2.

Budowa miała ruszyć wiosną, jednak się opóźniła. Wedle szacunków, ma ona kosztować około 6,5 mln złotych. Nowy dom powstanie w ciągu 18 miesięcy od podpisania umowy, jeśli dojdzie do wyłonienia wykonawcy. Termin składania i otwarcia ofert przypada 23 lipca.
Wynajem z opcją wykupu

Jak mówi wójt Mirosław Lech, cytowany przez periodyk urzędu gminy Stare Bogaczowice, ma ona zaledwie 60 lokali komunalnych i 11 socjalnych, a to o wiele za mało, jak na potrzeby mieszkańców. Zamierza on wprowadzić w najbliższych latach możliwość zamiany lokalu komunalnego na nowe mieszkanie pod wynajem. Budynek nie będzie zatem typowo komunalny, będzie nieco przypominał koncepcję Mieszkanie Plus. Lokale będą przeznaczone do długoletniego wynajmowania z możliwością wykupu.

Władze gminy rozważają kilka opcji finansowania planowanej budowy, pod uwagę brane są możliwości współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz pozyskanie kredytu. Kluczowe dla gminy jest to, by kosztowna budowa w jak najmniejszym stopniu wpłynęła negatywnie na wysokość przyszłego czynszu w projektowanym budynku. - Oczywiście polityka czynszowa też musi być wyważona, by opłaty uzyskane z czynszów pozwalały na utrzymanie zasobów mieszkaniowych w stanie technicznym ulegającym poprawie, a jednocześnie były realne, możliwe do zapłaty przez lokatorów - stwierdza wójt w cytowanym materiale. Jednak, jak dodaje: - Mieszkanie to własność gminna, a prawo do zamieszkania w nim otrzymują osoby spełniające określone kryteria. Trudno jest bowiem uznać za sprawiedliwe, że do nowych lokali wprowadzają się osoby, które płacą za nie tylko nieznaczną część kosztów utrzymania, podczas gdy w nieporównywalnie gorszych warunkach mieszkają lokatorzy mieszkań komunalnych, którzy aktualnie pokrywają znaczną część kosztów utrzymania swoich mieszkań. 

Dlatego właśnie wójt stawia na budowę mieszkań pod wynajem, ponieważ wtedy gmina może skorzystać z zewnętrznych modeli finansowania, nie obciążając tak bardzo swojego budżetu. Przyjęcie takiego modelu sprawia, że gmina staje się właścicielem takich mieszkań dopiero po spłacie kosztów ich finansowania. W ostatnich dniach Mirosław Lech spotkał się w sprawie nowych mieszkań z wojewodą i przedstawicielem BGK Nieruchomości S. A. i przedstawiono mu kilka modeli finansowania dla gmin budujących mieszkania pod wynajem. Niektóre są pomocne szczególnie dla mniejszych gmin.Nowy budynek także tutaj:
WAŁBRZYCH POWIAT: BĘDZIE NOWY BUDYNEK WIELORODZINNY. GDZIE?

Budownictwo komercyjne w naszym mieście pod tym linkiem:
WAŁBRZYCH: JAKI BĘDZIE NOWY BUDYNEK PRZY ALEI PODWALE (WIZUALIZACJE)