Gmina Stare Bogaczowice stawia na nowe mieszkania komunalne. Powstaje koncepcja budynku wielorodzinnego, którego budowa mogłaby się zacząć jeszcze w tym roku. Oto szczegóły.

- Mamy piękną gminną działkę w Strudze przy przedszkolu, żłobku, budynku starej szkoły oraz nowo powstałej świetlicy. Przeprowadzone już zostały testy geologiczne, które wykazały, że w tym miejscu może zostać wybudowany czterokondygnacyjny budynek mieszkalny - mówi Mirosław Lech, wójt gminy Stare Bogaczowice.
Po badaniach gmina przystąpiła do przygotowania koncepcji przyszłego budynku. Wstępnie wiadomo już, że ma być to dom wielorodzinny czterokondygnacyjny na 28 mieszkań z parkingiem i zagospodarowaną przestrzenią wokół. Koncepcja doprecyzuje, czy będzie on miał dwie, czy też jedną klatkę schodową i jaka będzie powierzchnia powstałych mieszkań. - Myślimy o tym, by te mieszkania nie były zbyt małe, ale by miały metraż średnio około pięćdziesiąt kilka metrów i by były przeznaczone pod wynajem. Z pierwszeństwa uzyskania możliwości wynajmu będą mogli skorzystać mieszkańcy naszej gminy, którzy dotąd solidnie płacili czynsz w mieszkaniach komunalnych. Gmina w ten sposób uzyskałaby dostęp do ich dawnych mieszkań, w których mogłyby powstać lokale socjalne, którymi w chwili obecnej nie dysponujemy - zaznacza wójt Starych Bogaczowic. 

Władze gminy rozważają kilka opcji finansowania planowanej budowy, pod uwagę brane są możliwości współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz pozyskanie kredytu. W grudniu 2018 roku Stare Bogaczowice spłaciły swoje ostatnie należności, samorząd nie jest zatem zadłużony, dysponuje nadwyżką i może zarówno współfinansować projekt budowlany. Kluczowe dla gminy jest to, by kosztowna budowa w jak najmniejszym stopniu wpłynęła negatywnie na wysokość przyszłego czynszu w projektowanym budynku. - Są możliwe dwie opcje współpracy finansowej z BGK, a także ewentualność związana z możliwością skorzystania z kredytu, niw wykluczamy też możliwości wyemitowania obligacji. Część środków na budowę z pewnością chcielibyśmy przeznaczyć z budżetu gminy, aby te mieszkania były tańsze. Chcemy mieszkańcom iść na rękę, by ceny mieszkań budowanych za ich podatki były w przystępnej cenie - dodaje Lech. 
Zapotrzebowanie na mieszkania na terenie gminy to obecnie ok. 60 rodzin, nowy budynek mógłby zaspokoić potrzeby połowy z nich. Gdyby zaś projekt budownictwa mieszkalnego okazał się sukcesem, może przyjdzie czas na powiększenie strużańskiego osiedla o kolejny czterokondygnacyjny budynek. Czas pokaże.
Koncepcja ramowa nowego obiektu ma być gotowa w lutym, gmina zakłada, że jeszcze w tym roku, na przełomie jesieni i zimy, zostanie wyłoniony wykonawca budynku. Jeśli wszystko uda się sprawnie przeprowadzić, to za rok o tej porze budowa będzie już trwała w najlepsze. 


Przypominamy, że plany budowlane mają również inne gminy powiatu wałbrzyskiego:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: MIESZKANIE PLUS - ILE LOKALI POWSTANIE?
DWA NOWE BUDYNKI I 82 MIESZKANIA - GDZIE? (WIZUALIZACJE)
KOLEJNA GMINA PRZYMIERZA SIĘ DO PROGRAMU MIESZKANIE PLUS


Elżbieta Węgrzyn
fot. ilustracyjne Magdalena Sakowska