
W jakich godzinach musimy wpuścić urzędnika, który sprawdza, czym palimy w piecu?

Zgodnie z ustawą, urzędnik ma prawo wejść do prywatnej nieruchomości w godzinach od 6:00 do 22:00, natomiast na terenie, gdzie jest prowadzona działalność gospodarcza, może to nastąpić przez całą dobę. W przypadku wejścia do domu poza wyznaczonymi godzinami, urzędnik musi mieć upoważnienie sądowe.
Osoba, która została wezwana do przeprowadzenia kontroli, musi mieć legitymację służbową z imieniem i nazwiskiem oraz pieczątką urzędu, którego jest pracownikiem. Urzędnik ma również obowiązek poinformować właściciela domu o celu i przebiegu kontroli oraz o prawie do odmowy udzielenia informacji lub dokumentów.
Podczas kontroli pieca upoważniony do tego funkcjonariusz ma prawo:
- wstępu wraz z rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem na teren nieruchomości;
- przeprowadzić badania (m.in. pobrać próbkę popiołu z paleniska czy zbadać wilgotność drewna);
- zażądać wyjaśnień od kontrolowanych osób i je przesłuchiwać;
- poprosić o udostępnienie danych i dokumentów, które są związane z kontrolą;
- wykonać dokumentację fotograficzną.
Uprawnienia te określone są w art. 379 ustawy o ochronie środowiska.
Jeśli podczas kontroli zostanie stwierdzone, że palimy nieodpowiednimi paliwami, możemy zostać ukarani grzywną w wysokości nawet do 5000 zł. Dlatego warto pamiętać, aby sprawdzić, czy nasz piec jest wyposażony w odpowiednią instalację i czy palimy odpowiednimi paliwami.
Osoby, które nie są pewne, jakie paliwo jest dozwolone do użytku w ich piecu, mogą skontaktować się z wydziałem ochrony środowiska w swoim mieście lub gminie, lub zasięgnąć informacji na stronach internetowych urzędów, lub instytucji zajmujących się ochroną powietrza.
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj