Maturzyści z regionu wałbrzyskiego wybierając kierunek studiów i uczelnię, na której będą studiować, będą się kierowali m.in. prestiżem szkoły wyższej. Od lat takim niezawodnym wskaźnikiem prestiżu uczelni jest ranking Perspektyw.

Uczelnie akademickie i niepubliczne
W rankingu uczelni akademickich
, jak w latach poprzednich w czołówce znalazły się Uniwersytet Warszawski i Jagielloński, za nimi Politechnika Warszawska. Politechnika Wrocławska, której Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny znajduje się w Wałbrzychu awansowała na czwarte miejsce dzierżąc je ex aequo z  Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Uniwersytet Wrocławski podobnie jak w latach poprzednich zajmuje solidną 7. lokatę, a na 15. miejscu uplasował się wrocławski Uniwersytet Medyczny wskakując kilka oczek wyżej niż ostatnio. Uniwersytet Przyrodniczy z Wrocławia spadł z 29. na 32. lokatę, a wrocławski Uniwersytet Ekonomiczny z 34. na 35.
W rankingu uczelni niepublicznych magisterskich dolnośląskie Alma Mater znalazły się poza pierwszą dziesiątką. Najlepszą niepubliczną szkołą na Dolnym Śląsku okazała się Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu, która zajęła w rankingu 13. miejsce. Kolejna z regionu była Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu, która awansowała z 32. na 24. miejsce. Razem z nią na 24. lokacie uplasowała się Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu. Wyższa Szkoła Zarządzania i Przedsiębiorczości z siedzibą w Wałbrzychu zajęła 31. miejsce spadając o trzy oczka.

Ranking PWSZ
W rankingu Państwowych Wyższych Szkół Zawodowych nasza wałbrzyska uczelnia nie bierze udziału. Najwyższą lokatę z tego typu szkół na Dolnym Śląsku zyskała PWSZ z Legnicy, która ulokowała się na 3. pozycji, awansując z 4. miejsca zajętego w roku ubiegłym. Jednak wałbrzyską uczelnię dostrzeżono i odznaczono dzięki pracodawcom ceniącym sobie jej absolwentów oraz współpracę z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. - Uczelnia uplasowała się na wysokim 10. miejscu w tegorocznego rankingu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy w kategorii "Prestiż według pracodawców 2017". Dobre miejsce w rankingu to efekt wdrożenia na uczelni długofalowego programu współpracy z otoczeniem gospodarczym oraz skupienia się na praktycznym aspekcie studiów - mówi Edward Szewczak, rzecznik prasowy PWSZ AS. Jako powstaje ten ranking? 1,8 pracodawców z całej Polski zatrudniających powyżej 20 pracowników wskazywało na walory 283 uczelni. Wałbrzyska PWSZ SA trafiła na wysokie 10. miejsce.

Od października 2016 roku wszystkie kierunki studiów prowadzone w PWSZ Wałbrzych stały się kierunkami o profilu praktycznym, co w jeszcze większym stopniu pozwala na przygotowanie studentów do przyszłej pracy zawodowej. - Cieszy fakt, że w tak krótkim czasie staliśmy się w oczach pracodawców solidnym partnerem w zakresie kształcenia ich kadr. Na uwagę zasługuje także to, że w porównaniu z innymi uczelniami z tego zestawienia posiadamy najmniej studentów oraz absolwentów, a także jesteśmy jedyną uczelnią naszego typu - dodaje Szewczak.Zobacz też jak nasz region wypadł w innych rankingach


- gmin - KTÓRA GMINA REGIONU NAJBOGATSZA?
- dotyczących szkół średnich - PERSPEKTYWY 2017; KTÓRA SZKOŁA Z WAŁBRZYCHA NAJLEPSZA?
- dotyczącym migracji - Z JEDLINY RZADZIEJ UCIEKAJĄ
- wyższych uczelni - JAK WYPADŁY LOKALNE UCZELNIE W RANKINGU PERSPEKTYW?

- ranking zamożności - MIASTO, POWIAT I REGION W RANKINGU ZAMOŻNOŚCI
- liceów - PERSPEKTYWY 2017: KTÓRA SZKOŁA Z WAŁBRZYCHA NAJLEPSZA?

Elżbieta Węgrzyn