Jak uczcić 100-lecie niepodległości Polski? Nudny apel każdy przygotuje, ale młodzież z ZS nr 4 w Wałbrzychu znalazła sposób na niestandardową manifestację uczuć patriotycznych. W sobotnie popołudnie, 6 października, stworzyła żywą flagę.

Prezentacja ćwiczonych od tygodni układów musztry to jeden z elementów szkolnych obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. - Nasza młodzież postanowiła przygotować akcję i pokazać swoje przywiązanie do kraju, wartości i symboli narodowych w trochę inny sposób, sposób w jaki to teraz widzi młodzież - wyjaśnia Bogusław Kuta, dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Wałbrzychu. 

Uczniowie gimnazjum oraz klas mundurowych tej szkoły przyłożyli się do musztry i przez ponad miesiąc pod okiem pedagoga - prof. Mikołajczyk, oraz nauczycieli ćwiczyli układ, który posłużył do skomponowania 15-minutowego flash moba. Ich działania wsparli sponsorzy, którzy przygotowali dla nich parasole w barwach narodowych a największe wałbrzyskie centrum handlowe stało się miejscem ich prezentacji.
Szkołę wsparło miasto, RWS Śródmieście - a w szczególności Radny RM Piotr Kwiatkowski oraz kilka firm, którym podziękowano okolicznościowymi pamiątkami. - Myślę, że to dobry sposób pokazania swojego zaangażowania w sposób nowoczesny w przestrzeni miejskiej - dodaje dyrektor ZS nr 4. W prezentacji wzięli udział uczniowie, zaproszono też do niej wiceprezydent Zygmunta Nowaczyka oraz osoby oglądające występ w amfiteatrze centrum handlowego.Nie zabrakło okolicznościowego zdjęcia oraz ciekawie spędzonego sobotniego popołudnia. Niestety wiatr nie ułatwiał musztry z parasolami i kilka parasolek uszkodził. Zatem żywa flaga powstała nawet wbrew złośliwym żywiołom.Elżbieta Węgrzyn