W przedszkolu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego na Sobięcinie zakończyła się Kosmiczna Misja. Rezultat: Kosmiczny Ogródek, pomoce do edukacji metodą Montessori, urządzenie pomagające niepełnosprawnym korzystać ze schodów i grupa zadowolonych, rozkręconych i wyedukowanych przedszkolaków.


Całość projektu unijnego kosztowała 233 000 zł. Przez rok piętnaścioro dzieci z grupy "Pierwiosnków" w wieku 3-4 lata jeździło na mnóstwo wycieczek do ZOO, teatrów, kina, do miejsc takich jak kopalnia "Witold", Humanitarium czy Explora Park. Poznawały w świat w sposób, jaki nieczęsto przytrafia się przedszkolakom i bezustannie świętowały – oprócz bardziej tradycyjnych obchodziły także Dzień Drzewa, Dzień Wody, Czystego Powietrza, Jabłka czy Marchewki, zorganizowano też jeszcze 2 konkursy międzyszkolne, a największym przedsięwzięciem było stworzenie Kosmicznego Ogrodu.


- Mamy nadzieję, że będzie się cały czas rozrastał, a dzieci będą mogły tam dbać o rośliny, potem o zwierzątka, będą zbierać skarby natury, jak kasztany czy szyszki, na których potem będą się uczyć liczyć – mówiła Monika Kin, opiekunka grupy.


Były też zajęcia indywidualne w ramach zadania wyrównującego szanse "Help-desk" dla grupy 22 dzieci – z logopedą, z informatykiem, zajęcia z gimnastyki korekcyjnej, muzyki, a nawet grafiki komputerowej i programowania (ze sterowaną gąsienicą w roli głównej). Podobno dzieci nie da się teraz zagiąć z obsługi tabletu. A miały też angielski w formie zabaw, piosenek i rymowanek. Jak przyznaje dyrektor placówki Leonard Górski, wchodząc w tak duży projekt wszyscy mieli pewne obawy, ale teraz widać, że było warto.


- Mamy wyposażenie ogródka, mamy schodołaz dla niepełnosprawnych uczniów, który kosztował 17 500 zł, tablicę z planetami, w ogródku powstała ścieżka edukacyjna, została w nim zamontowana skrzynka meteorologiczna, współdziałająca teraz ze stacją z innego projektu, którą mamy na dachu, a która pokazuje pogodę w całej Europie – wylicza dyrektor.


Partnerami projektu były Fundacja "Inceptum" i gmina Wałbrzych. Część z tych działań ma być kontynuowana, oddział pozostaje w przedszkolu, pozostaje też sprzęt, a fundacja ma być nadal w kontakcie z placówką.


Tekst i foto: Magdalena Sakowska
Zdjęcia ogrodu: użyczone – ZSP nr 1