Wałbrzyska Fundacja Edukacyjna im. Siostry Wandy Garczyńskiej dzięki grudniowemu internetowemu głosowaniu na filmiki o organizacjach charytatywnych zajęła 4. miejsce na świecie i zyskała grant! Tylko dziesięć organizacji z całego świata uzyska 25 tys. dolarów z amerykańskiego 2016 Project for Awesome. Wałbrzyszanie prowadzący w dzielnicy Sobięcin świetlicę uzyskali grant w tym projekcie już drugi raz.


Fundacja dziękuje wszystkim wałbrzyszanom i sympatykom z całego świata, którzy głosowali na jej film. Głosować można było niespełna dwie doby, a fundacje i stowarzyszenia z całego świata walczyły o 2,15 mln dolarów amerykańskich na swoją działalność statutową. W głosowaniu oddano 151,5 tys. głosów.
- Planujemy przeznaczyć fundusze na bieżące funkcjonowanie świetlicy dla dzieci, czyli na jedzenie, bieżące rachunki oraz na jakieś ekstra atrakcje dla dzieci. To jeszcze musimy przemyśleć, bo skala nagrody nas mocno zaskoczyła! Zastanawiamy się nad różnymi zajęciami rozwijającymi i nad wakacjami - wyjaśnia zadowolona z wyniku Beata Rudnicka, wolontariuszka fundacji.

Fundacja całość grantu przeznaczy dla dobra młodych podopiecznych. Organizacja ma wiele potrzeb, może uda jej się za część przyznanych środków rozpocząć naprawę dachu, bo w gmachu w dzielnicy Sobięcin mają problem z cieknącym dachem. - Gdzieniegdzie ściany w świetlicy już trzeba było czyścić z grzyba, a przecież tu przebywają dzieci. Kilkoro naszych podopiecznych kończy w 2017 roku gimnazjum. Być może uda się im pomóc sfinansować dalszą edukację - mówi wolontariuszka.

Zwycięstwem podekscytowani są młodzi wychowankowie fundacji, którzy korzystają z proponowanych przez nią zajęć dodatkowych. Młodzi walczą o najlepsze wyniki w szkole, bo czeka ich nagroda.  -W nagrodę 10 dzieciaków pojedzie na wycieczkę do Warszawy. A tam szykuje się sporo atrakcji, choćby wjechanie na szczyt Pałacu Kultury i Nauki! - dodaje Rudnicka.


Oto zwycięski filmik z Wałbrzycha


Fundacja Edukacyjna im. Siostry Wandy Garczyńskiej działa od 2012, prowadzi świetlicę o nazwie Kuźnia Talentów dla dzieci z wałbrzyskiej dzielnicy Sobięcin. Świetlica stawia sobie za cel rozwijać ich talenty i dać każdemu dziecku możliwość rozwinięcia tych sprawności, które mu najbardziej odpowiadają. Dzieci mają tam możliwość ogrzania się, otrzymania ciepłego posiłku i pomocy w nauce oraz miejsce do zabawy. Działa ona codziennie od godz. 14, a z jej propozycji korzysta ok. 30 wychowanków. Od 2015 roku Fundacja organizuje też coraz więcej zajęć rozwijających, od nauki języków, przez zajęcia z zumby, muzyczne i sportowe.

O fundacji pisaliśmy - JUŻ MOŻNA GŁOSOWAĆ, BY POMÓC DZIECIOM Z WAŁBRZYCHA UTRZYMAĆ ICH ŚWIETLICĘ

oprac. Elżbieta Węgrzyn
fot. Screen z filmu