Data wydarzenia: 08.12.2018 15:00 - 08.12.2018 18:00
Miejsce wydarzenia: Galeria Victoria

Chwyty samoobrony, bransolety z hasłami, konkursy z nagrodami i... małpa – to wszystko, żeby zwrócić uwagę na problem przemocy, która może dotknąć każdego z nas, nie tylko kobiety. A już wkrótce duża akcja w Galerii Victoria.


W naszym mieście rozpoczęły się obchody "16 dni przeciwdziałania przemocy wobec kobiet" - ale i przeciwdziałania przemocy w ogóle. To cykl działań Działu Profilaktyki Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Wałbrzychu, w związku z profilaktyką przemocy. Dlatego w tym i w przyszłym tygodniu w Centrum Aktywności Lokalnej przy ul. Mickiewicza 26, odbywają się warsztaty z samoobrony dla kobiet. Pierwsze zajęcia już za paniami, wzięło w nich udział osiem pracownic Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz seniorki z dzielnicy Śródmieście.

- Pierwsze warsztaty samoobrony dla kobiet przeprowadziliśmy w 2014, potem była przerwa, a w tym roku weźmie w nich udział 50 pań. I na tym teraz skończymy, jednak w lutym przypada Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw i bierzemy udział w tej kampanii społecznej, współpracujemy z prokuraturą podczas jego organizacji, organizujemy 14 lutego happening One Billion Rising przeciw przemocy wobec kobiet oraz kampanię ławkową, a teraz planujemy dodać do tego warsztaty otwarte samoobrony, dla wszystkich chętnych wałbrzyszanek. Myślimy też o podobnych warsztatach dla dzieci, chcielibyśmy, żeby to było wydarzenie cykliczne, bo przekaz jest ważny – mówi Agnieszka Maltz, specjalista z działy profilaktyki wałbrzyskiego MOPS-u.

A statystyki policyjne niestety wciąż pokazują wysoką liczbę napadów o charakterze rabunkowym czy seksualnym, których sprawcami są mężczyźni, a ofiarami kobiety. Stąd idea warsztatów, w których nie chodzi o to, żeby walczyć z napastnikiem, tylko o to, by broniąc się dać sobie czas na ucieczkę. W pierwszej grupie szkoliło się osiem pracownic MOPS-u pod okiem Magdaleny Siemińskiej, asystenta rodziny w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej i instruktorki taekwondo.

- Panie dowiedziały się dziś podstawowych rzeczy, nauczyły się kilku chwytów – jak się obronić przed złapaniem za rękę, chwyceniem za ramiona, objęciem, napaścią od tyłu czy chwyceniem za odzież. A także jaką postawę należy przyjąć wobec potencjalnego napastnika – schodzimy z toru ataku, stoimy po skosie, ale zawsze przodem do niego, a jeśli nas okrąża, i my robimy koło i dopóki się da, unikamy kontaktu. Pokazane zostały strefy, w które najlepiej uderzyć, żeby mieć czas na ucieczkę, ale skuteczność obrony polega na systematycznym treningu i wyćwiczeniu odruchów obronnych – tłumaczy Magdalena Siemińska.

Okazało się, że pracownice MOPS-u miewały już do czynienia z trudnymi sytuacjami, takimi jak atak osoby chorej psychicznie podczas dyżuru w biurze czy wciągnięcie do mieszkania przez klienta opieki społecznej. Był więc czas na dyskusję, jak się bronić przed tego typu napaściami i jak uniknąć napadu na ulicy.


- Jeśli ktoś złapał nas za rękę, to chwytamy ją i odciągamy zawsze w stronę kciuka, a nie pozostałych czterech palców. Uderzenie w nos czy chwycenie za niego powoduje załzawienie, a to daje czas na ucieczkę, podobnie jak uderzenie czy kopniak w krocze. Jeśli napastnik jest przed nami, może uda się kopnąć go w kolano, jeśli nas chwycił wpół, ale mamy wolne ręce, uderzamy palcami w twarz, w oczy. Wtedy może się także uda schwycić napastnika za nogę i straci równowagę. Pierwsza zasada: zejść z toru ataku, dawać wyraziste sygnały "odejdź!", stać pewnie na nogach – mówiła uczestniczkom szkolenia instruktorka, pokazując między innymi prostą dźwignię umożliwiającą uwolnienie się od chwytu za odzież.


Zwieńczenie obchodów "16 dni przeciwdziałania przemocy wobec kobiet" przypadnie na sobotę 8 grudnia - wtedy od godz. 15:00 do 18:00 w Galerii Victoria będzie organizowana Kampania " Biała Wstążka". To symbol przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Silikonowe bransoletki z hasłami przeciwko przemocy będą rozdawane mieszkańcom Wałbrzycha przez pracowników Ośrodka Pomocy Społecznej, Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia, Policji, Straży Miejskiej i Kongresu Kobiet. Będzie również punkt konsultacyjny, gdzie zainteresowani będą mogli zasięgnąć informacji na temat przeciwdziałania przemocy czy uzależnieniom, a dzieci otrzymać atrakcyjne gadżety w ramach konkursu kampanii "Widzę, Słyszę, Reaguję".

I ciekawostka - do udziału w  działaniach profilaktycznych będzie zachęcać małpa - "twarz" kampanii "Widzę, Słyszę, Reaguję". Będzie to atrakcja dla najmłodszych.


Tekst i foto: Magdalena Sakowska