Sprawdziliśmy, jakie są plany ogrodnika miejskiego w Wałbrzychu na nadchodzące miesiące. Rok 2018 zapowiada się zielono i kwiatowo.

Donice

W sezonie wiosennym w Wałbrzychu pojawią się tysiące kwiatów, nie zabraknie też akcji ukwiecania i sprzątania miasta, a także ciekawych akcji wymiany elektrośmieci... za kwiaty i zioła. - Planujemy wystawienie 12 nowych donic przy Szkole Podstawowej nr 1 i Placu Solidarności. W donicach na stałe mają rosnąć wierzby ozdobne Hakuro, a wokół nich wiosną bratki, latem pelargonie, a jesienią wrzosy - mówi Michael Liguz, ogrodnik miejski Wałbrzycha. Donice tego typu sprawdziły się już wcześniej na wałbrzyskich placach, teraz pora na ich nową odsłonę z ozdobnym drzewkiem.

Już w marcu w mieście powstaną nowe aleje pomnikowe drzew przy Placu Gedymina i Piaskowej Górze - BĘDĄ TRZY NOWE ALEJE POMNIKÓW PRZYRODY. JAK JE NAZWAĆ?


Akcje z kwiatami

Na 21 kwietnia zaplanowano tradycyjną już akcję Czysty Zielony Wałbrzych. Wezmą w niej udział wałbrzyszanie i instytucje, które zgłosiły swój udział i zapotrzebowanie na sadzonki drzew i kwiatów. W ubiegłym roku, mimo chłodu swoje otoczenie porządkowali wałbrzyszanie we wszystkich dzielnicach, nasadzenia wykonywały szkoły, instytucje i RWS-y. - W kilku wskazanych miejscach będzie można wypożyczyć sprzęt ogrodniczy. Tradycyjnie nie zabraknie też pamiątkowych gadżetów dla uczestników akcji oraz 5 tysięcy kolorowych bratków - zapowiada Liguz.

W  jedną z majowych sobót w mieście odbędzie się pilotażowa akcja zbiórki elektrośmieci, czyli zużytego sprzętu elektrycznego i baterii w zamian za... kwiaty i zioła w doniczkach. Punkty zbiórki wyznaczone będą w Śródmieściu i na Podzamczu - przy ul. Jana Pawła II.

W maju też odbędzie się większość miejskich nasadzeń kwiatowych. Kwietne donice i kaskady powrócą na główne ulice i place - KTO UKWIECI MIASTO SETKAMI DONIC Z KWIATAMI?.


Skwery

Ogrodnik miejski będzie też wspierał ukwiecanie miejsc przy zakończonych inwestycjach. Planowane są też kompleksowe nasadzenia również na skwerach reaktywowanych na wniosek mieszkańców dzielnic. Których skwerów działania te będą dotyczyć?
Oto wstępna lista:
- Skweru między I LO i szpitalem - podczas prac na placu zabaw planowana jest też wymiana zieleni,
- Skwer przy ul. Piłsudskiego - zakole ulicy w kierunku Nowego Miasta - tutaj pojawią się nasadzenia i nowe ławeczki,
- ul. Bystrzycka - w ramach prac porządkowych po zakończeniu inwestycji przy ul. Bystrzyckiej pojawią się nowe ławki, kontynuowane będą pace porządkowe wokół stawu,
-Skwer przy ul. Daszyńskiego - Wiejskiej - na wniosek mieszkańców powstanie nowy trawnik, nasadzenia krzewów dodatkowo ozdobnych kamieni;

Możliwe są też dodatkowe nasadzenia na wyremontowanym fragmencie ul. Niepodległości, u styku ul. Wieniawskiego i Ogrodowej oraz nasadzenia ozdobnych głogów przy ul. Blankowej.

Tradycyjnie też jesienią dosadzane będą nowe krokusy wokół Podzamcza - w tym roku ok. 15 tys. cebul na przełomie października i listopada - TYSIĄCE KROKUSÓW NA ALEI PODWALE [FOTO]

Zaplanowano też sporo cięć pielęgnacyjnych drzew, a także po wyłonieniu wykonawcy prac - rewitalizację parku w dzielnicy Rusinowa.


Ciekawostki przyrodnicze miasta i regionu
DĄB CHWALIBÓG ŻYJE MIMO PRZECIWNOŚCI LOSU
CIS BOLKO Z NOWYM OGRODZENIEM
W PALMIARNI KWITNIE AGAWA
ROŚNIE NA PODZAMCZU, PAMIĘTA POCZ. XVII WIEKU

W WAŁBRZYCHU ROŚNIE RÓWNOLATEK DĘBU BARTKA
RÓŻA DAISY KWITNIE NA TARASACH ZAMKU KSIĄŻ


Więcej o wałbrzyskich pomnikach przyrody:
WAŁBRZYCH MA NOWE POMNIKI PRZYRODY. GDZIE ICH SZUKAĆ?
DORODNY KASZTANOWIEC ODWIEDZI KOSMETYCZKA
ALEJA KASZTANOWCOWA PIELĘGNOWANA
KTÓRE WAŁBRZYSKIE POMNIKI PRZYRODY DO PIELĘGNACJI?

POMNIK PRZYRODY BĘDZIE PRZYCIĘTY


tekst i fot. ilustracyjne Elżbieta Węgrzyn