Tydzień temu powód do radości mieli kierowcy na Strzegomskiej – po kilku latach ciągłego remontu i po kilku miesiącach nieustannych utrudnień w jego fazie końcowej wreszcie otwarto ją dla ruchu, zostało tylko malowanie pasów. Teraz przyszedł czas radości dla rowerzystów – nieprzejezdny jeszcze kilka dni temu odcinek ścieżki rowerowej na Kozicach i krótszy w Nowym Julianowie są już gotowe. Tylko śmigać.


Jeszcze kilka dni temu ścieżka rowerowa w Kozicach wyglądała tak:

Nie było wjazdów na posesję, na ścieżce leżały zwały piachu i materiały budowlane, parkowały auta, na dłuższych odcinkach Strzegomskiej trzeba było wjeżdżać na szosę, co nie było zbyt bezpieczne, a cała ścieżka rowerowa wysypana była jeszcze szutrem. Teraz po tym wszystkim nie zostało śladu:

A zatem już niemal bez przeszkód można jechać od ronda w okolicach Strugi i Szczawna-Zdroju przez Podzamcze, ulicę de Gaulle’a (tu jeszcze jest nie wyremontowany kłopotliwy odcinek), Uczniowską, przez łącznik do ronda w Starym Julianowie, a potem przez Nowy Julianów i Kozice, Świdnicką, Niepodległości, Sikorskiego do Starej Kopalni i dalej do Aqua-Zdroju. Do zamknięcia pełnego koła rowerowej obwodnicy Wałbrzycha brakuje jeszcze kilkukilometrowego odcinka na ul. Andersa i przejazdu przez Szczawno-Zdrój.

- W przypadku ul. Andersa poprowadzenie ścieżki rowerowej będzie bardzo trudne i trzeba byłoby wyburzyć kilka budynków, więc na razie nie przewidujemy jej budowy na Białym Kamieniu. Wszystko się może zmienić po wybudowaniu obwodnicy zachodniej, kiedy na ul. Andersa będzie zdecydowanie mniejszy ruch i może uda się wydzielić ścieżkę rowerową z jezdni – mówi Bogusław Rogiński, zastępca dyrektora Zarządu Dróg, Komunikacji i Utrzymania Miasta.

Rowerzyści na ulicach Świdnickiej, Sikorskiego i de Gaulle’a wciąż napotykają na brakujące fragmenty ścieżki. To ma się wkrótce zmienić. – Planujemy w ramach programów niskiej emisji wykonanie dwóch odcinków ścieżki o długości około kilometra każdy, jednego na ul. Sikorskiego od jej skrzyżowania z Kaszubską do Moniuszki, gdzie powstanie on na pasie rezerwy, drugiego na ul. Świdnickiej, gdzie brakuje pojedynczych odcinków, ze względu na zabudowę. Oba mają powstać w przyszłym roku. Jesteśmy też w trakcie przetargu na wiadukt przy ul. de Gaulle’a i tam również do połowy przyszłego roku powstanie ten odcinek, również około kilometrowy, którego dzisiaj brakuje – zapowiada Bogusław Rogiński.

Na koniec dla wałbrzyskich miłośników dwóch kółek jeszcze jedna dobra informacja: ze Strzegomskiej będzie można także skręcić w prawo. ZDKiUM planuje w przyszłym roku budowę odcinka ścieżki rowerowej od Placu Górnika do parku na Rusinowej. Wedle danych z 2016 roku ścieżki rowerowe Wałbrzycha liczą łącznie 172 km, w tym te w granicach miasta to 150 km.

Świętujących rowerzystów w różnym wieku na ul. Strzegomskiej naliczyliśmy w ciągu godziny około dwudziestu, ale tak szybko śmigali, że trudno było zrobić im zdjęcie...


Czytaj też:
Z PODZAMCZA DO ŚRÓDMIEŚCIA NA DWÓCH KÓŁKACH
ŚCIEŻKA NA WYSOCKIEGO - TU LATARNIE ZAPALĄ SIĘ SPECJALNIE DLA WAS
WOKÓŁ WAŁBRZYCHA NA DWÓCH KÓŁKACH
WIĘCEJ ŚCIEŻEK ROWEROWYCH W WAŁBRZYCHU

Tekst i foto: Magdalena Sakowska