1 kwietnia 2018 minie rok odkąd linia nr 15 wałbrzyskiej komunikacji miejskiej rozpoczęła regularne kursy przez Mieroszów do czeskiego Meziměstí. Sprawdziliśmy, jak wielu pasażerów przewiozła i w jakich miesiącach jest częściej wybierana.

Rok od przedłużenia

1 kwietnia 2017 roku ruszył regularny przewóz pasażerów z Wałbrzycha przez Mieroszów do Meziměstí. Od pomysłu przedłużenia linii minęły niemal dwa lata starań o uruchomienie takiego transgranicznego połączenia.

Podczas projektowania przedłużenia linii nr 15 było duże zainteresowanie mieszkańców regionu możliwością skorzystania z takiej formy podróżowania. W praktyce okazało się, że 15 do Czech jest najchętniej wybierana w weekendy i w wakacje. - Podczas 11 miesięcy, czyli od 1 kwietnia 2017, czyli od momentu uruchomienia tej linii do końca lutego 2018 ponad 4,7 tys. pasażerów
przejechało granicę i wróciło naszym autobusem. Z tej liczby w miesiącach wakacyjnych, czyli w lipcu i sierpniu przewieźliśmy 1,4 tys. pasażerów. Poza wakacjami średnio miesięcznie z połączenia korzysta 360 osób, a w miesiącach letnich dwukrotnie więcej chętnych - wyjaśnia Andrzej Welc, kierownik działu komunikacji zbiorowej Zarządu Dróg Komunikacji i Utrzymania Miasta.Regularnie, czy sporadycznie?

Liczba blisko 5 tys. pasażerów w ciągu roku skorzystała z oferty, którą stworzono dzięki porozumieniu samorządów, jednak powstanie tego pionierskiego rozwiązania nie było podparte badaniami zainteresowania. Teraz liczby są znane i samorządy mogą w oparciu o nie podjąć decyzje o utrzymaniu przejazdów w takiej liczbie i formie lub ewentualnych korektach. - Zainteresowanie przejazdami "15" do Czech wzrosło w porównaniu z liczbą pasażerów przewożonych wcześniej przedłużonymi kursami jedynie do granicy w Golińsku. Nie wiemy, jak wielu pasażerów korzysta z tej linii regularnie, podejrzewamy że jest wśród nich grupa mieszkańców Mieroszowa pracująca w Meziměstí lub regularnie korzystająca z tamtejszego centrum usługowego - precyzuje Welc.  

Połączenie do Czech ma zgodnie z porozumieniem obowiązywać przynajmniej do wygaśnięcia kontraktu przewozowego pomiędzy gminą Wałbrzych a operatorem - Śląskim Konsorcjum Autobusowym. Koszty przedłużenia kursów "15" poza gminę Wałbrzych ponoszą samorządy, do których autobus dojeżdża. Są one zainteresowane utrzymaniem regularnego połączenia pomiędzy sobą i z Wałbrzychem. Nie wiadomo też, jak na popularność polsko-czeskiego autobusu wpłynie uruchomienie od weekendu majowego letniego weekendowego połączenia kolejowego z Wrocławia i Wałbrzycha. 


Przeczytaj też:

AUTOBUS MIEJSKI Z WAŁBRZYCHA DO CZECH: ZAPRASZAMY NA POGRANICZE POLSKI-CZESKIE
ROZKŁAD JAZDY LINII NR 15 Z WAŁBRZYCHA DO CZECH
AUTOBUS MIEJSKI Z WAŁBRZYCHA DO CZECH: JEST PRZEŁOM!
WAŁBRZYCH; KIEDY AUTOBUS MIEJSKI DO CZECH?
AUTOBUS MIEJSKI Z WAŁBRZYCHA DO CZECH?Czytaj też o pociągu do Czech:
POCIĄG DO MEZIMESTI I ADRSPACHU [ROZKŁAD JAZDY]
POCIĄG DO MEZIMESTI I ADRSPACHU - JEST POROZUMIENIE!
WAŁBRZYCH: POCIĄG DO CZECH - JUŻ WIADOMO DOKĄD I KIEDY
POŁĄCZENIE KOLEJOWE DO MEZIMESTI, DROGI I ROWERY
TRANSGRANICZNA TRASA ROWEROWA I POLSKO-CZESKA SIEĆ UZDROWISK


Elżbieta Węgrzyn