Basen i hotel Aqua Zdroju będą czynne w te wakacje - ogłosił dziś (15 czerwca) prezydent Roman Szełemej i prezes Piotr Rachwalski. Kiedy i z jakimi obostrzeniami ruszają kolejne części Aqua Zdroju i jak to wpłynie na tamtejsze zagrożone etaty? Oto szczegóły.

Rusza basen i hotel

- Podjęliśmy wspólnie niełatwą i mam nadzieję, że dobrą (ocenimy dopiero po czasie) decyzję o uruchomieniu z dniem 1 lipca basenu oraz hotelu przy Aqua Zdroju - mówi prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. Włodarze Wałbrzycha uważnie śledzą sytuację epidemiczną w kraju i regionie, obserwują też kolejne przejawy odmrażania gospodarki, a także doświadczenia innych miast posiadającej podobne spółki komunalne. Część samorządów zdecydowało się uruchomić swoje baseny zaraz po sugestiach ministerialnych, część nadal to rozważa. - W sytuacji epidemicznej kraju wszystko się może zdarzyć, ale presja na znoszenie ograniczeń jest ogromna. Warto podkreślić, że ciągle większość basenów w Polsce jest zamknięta - zaznacza włodarz naszego miasta i dodaje, że Wałbrzych tradycyjnie już - jak m.in. w przypadku uruchamianych szkołach podstawowych, przedszkolach i żłobkach - zadba przede wszystkim  o bezpieczeństwo osób korzystających z obiektu miejskiego oraz personelu centrum.    - Otrzymywaliśmy wiele zapytań m.in. od organizatorów kolonii letnich o uruchomienie letnie basenu, obserwowaliśmy jakie jest zainteresowanie korzystaniem z basenu w innych miastach i stwierdziliśmy, że średnie  nowe obłożenie wynosi 20-30% wcześniejszej frekwencji, jednak na przykładzie naszej siłowni dostrzegamy zainteresowanie na poziomie 60% dawnego zainteresowania naszymi usługami. Nasz basen jest w 100% bezpieczny. Przez 5 lat działania nikt nie doznał tu żadnej infekcji, a stosowane przez nas dotychczas procedury dezynfekcji w połączeniu z 50% dostępem do szafek, automatyzacją obsługi i zachowaniem odstępów daje pewne zabezpieczenia - wyjaśnia Piotr Rachwalski, prezes Aqua Zdroju. Początkowo basen ma być czynny około 10 godzin na dobę. Co z zatrudnieniem?
Centrum aplikowało o odroczenia, zwolnienia z płatności i środki pomocowe w utrzymaniu zatrudnienia - w grę wchodzi pomoc rzędu 1,5 mln zł. - To nie jest droga usłana różami. Jeden z głównych konkursów, na który najbardziej liczyliśmy... być może będziemy musieli zwrócić te pieniądze. W trakcie konkursu, już po złożeniu wniosków zmieniono reguły - z działań tarczy wyłączono spółki komunalne, co dotyczy kilkuset do kilku tysięcy podmiotów w skali kraju, w tym nas - zaznacza prezes Aqua Zdroju. Nie ułatwia to działania podmiotom takim jak nasze centrum, które jednocześnie w czasie stanu epidemii straciły wszystkie dochody decyzją niezależną od własnego kierownictwa.Spółka zdecydowała się na zwolnienia grupowe. - Większość pracowników jest w okresie wypowiedzenia. Sytuację zatrudnienia będziemy analizować w kontekście uruchamiania nowych sektorów działalności. Będziemy wydłużać okres wypowiedzenia lub przedłużać umowy oczywiście przy obopólnej zgodzie pracowników - wyjaśnia Rachwalski. Początkowo, w miesiącach wakacyjnych do obsługo baseny wystarczy prawdopodobnie jedna wydłużona zmiana.
Nie wiadomo jeszcze ilu pracowników w ostatecznym rozrachunku będzie potrzebnych do obsługi centrum, przy czym spółka zrezygnowała z wielu umów i usług zewnętrznych, a także podwykonawców m.in. ochrony. - Założyliśmy że w całym programie będzie zwolnionych 100 osób przy około 130 - 140 zatrudnionych, przy czym część ludzi przeszła na etaty ochrony, wszelkie umowy zewnętrzne zastąpiliśmy naszymi pracownikami - dodaje szef Aqua Zdroju. Część pracowników jest już na okresie wypowiedzenia, część czeka to dopiero, ostateczny konieczny stan zatrudnienia jest szacowany. Znane są dziś jedynie ogólne ramy, jak szacuje Rachwalski: - Do obsługi docelowo zostanie kilkadziesiąt osób.     


Nowe zasady bezpieczeństwa
Nowe zasady bezpieczeństwa w trakcie korzystania z wszelkich aktywności w Centrum Aktywnego wypoczynku AQUA ZDRÓJ:
- limit osób w poszczególnych strefach
- zachowanie dystansu - 2 metrów
- dezynfekcja dłoni w wyznaczonych punktach
- dezynfekcja sprzętu po każdorazowym użyciu
- wyłączeniu z użytku części sprzętu
- dostępna co druga szafka w szatniach
- ograniczona liczba osób korzystających z torów w parku wodnym
- nowe procedury dotyczące dezynfekcji obiektu.Te podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązują we wszystkich strefach obiektu, które już funkcjonują. Wszelkie zasady bezpieczeństwa oraz inforgrafiki z oznaczeniem są umieszczone w widocznych miejscach w halach i na boiskach, w Fitness Center, czy w Centrum Odnowy i Rehabilitacji SPORT&SPA. Poszczególne strefy, w zależności od rodzaju aktywności, działają według dodatkowych zasad bezpieczeństwa, o których nasi klienci zawsze są informowani.
Władze spółki obserwują wszelkie zmiany prawne i wytyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa, a także podpatrują dobre praktyki w innych ośrodkach, aby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo klientom centrum, jednocześnie zapewniając im komfort z korzystania ze stref sportowych i rekreacyjnych.Przypominamy, co już działa w Aqua Zdroju

Centrum Aktywnego Wypoczynku Aqua Zdroju od kwietnia sukcesywnie, zgodnie z wprowadzanymi przepisami, udostępnia kolejne strefy dla klientów. Od 27 kwietnia działa Restauracja Aqua Zdroju z dowozem.
- Realizowane są zamówienia z menu z dowozem do klienta. 
- Od 7 maja ruszyła akcja bezpłatnych treningów Aktywni Pozytywni, skierowana do mieszkańców Wałbrzycha. Z treningów na świeżym powietrzu na boiskach i stadionach, na co wówczas pozwalały przepisy, skorzystało w ciągu pięciu tygodni akcji ponad 1000 osób.
- 19 maja dla klientów zostały otwarte korty squasha,
- a od 8 czerwca Fitness Center - siłownia i fitness.
W czerwcu można również realizować karnety i vouchery na zaległe zabiegi w Centrum Odnowy i Rehabilitacji SPORT&SPA.


Ostatnie nasze teksty o Aqua Zdroju:
Aqua Zdrój: Po boiskach, kortach pora na siłownię i fitness
Polskie siatkarki wracają do gry w Aqua Zdrój Wałbrzych!
Wałbrzych, region: Jedzenie dowiozą, gratis dla lekarzy... [LISTA LOKALI]


Elżbieta Węgrzyn