Prezydent Andrzej Duda odznaczył Orderem Orła Białego Szewacha Weissa, w latach 2000-2003 ambasadora Izraela w Polsce. Szewach Weiss jest też Honorowym Obywatelem Wałbrzycha. Po zakończeniu wojny mieszkał w naszym mieście.

Prezydent RP odznaczył Szewacha Weissa, w latach 2000-2003 ambasadora Izraela w Polsce, byłego przewodniczącego Knesetu, byłego przewodniczącego Rady Instytutu Pamięci Yad Vashem. Andrzej Duda z profesorem Weissem odwiedził też Instytut Yad Vashem.
O Szewachu Weissie dużo się teraz mówi, warto jednak też przypomnieć, że w listopadzie 2012 roku w wałbrzyskim Ratuszu wręczono mu tytuł Honorowego Obywatela Wałbrzycha. Weiss urodził się w 1935 roku w Borysławiu, tam też przeżył wojnę i zaraz po niej trafił na kilka miesięcy do naszego miasta. Zawsze ciepło je wspominał ponieważ tutaj przenieśli się też ludzie, którzy pomogli jego rodzinie przetrwać Holokaust. W 1946 roku Weissowie opuścili Polskę i osiedli w rodzącym się Izraelu.  Po latach Weiss patronował współpracy wałbrzyskich szkół z Izraelem, a w okresie, gdy pełnił funkcję ambasadora, wałbrzyszanie pochodzenia borysławskiego - Tadeusz Potężny i pośmiertnie jego matka Maria Potężna - zostali odznaczeni medalem "Sprawiedliwy wśród narodów świata".

Zobacz też:
OLGA TOKARCZUK ZASŁUŻONA DLA MIASTA WAŁBRZYCHA

ELŻBIETA LONC HONOROWYM OBYWATELEM MIASTA WAŁBRZYCHA

Elżbieta Węgrzyn