W poniedziałkowy wieczór (30 stycznia) boguszowscy strażacy ochotnicy przez dwie godziny walczyli z pożarem sadzy w budynku wielorodzinnym przy ul. Kopernika w dzielnicy Kuźnice Świdnickie. Takie pożary zdarzają się ostatnio wyjątkowo często.


- W gaszeniu wzięło sześciu strażaków ochotników, akcja zaczęła się ok. godz. 19.20. Mieszkańcom budynku nic się nie stało, jednak sama akcja trwała około dwóch godzin. Do takich pożarów w rejonie, w którym działamy dochodzi w okresie grzewczym średnio 1-2 w tygodniu - mówi Emil Stroisz, naczelnik OSP Boguszów. W niedzielę strażacy z PSP z Wałbrzycha i OSP Boguszów gasili sadzę również w dzielnicy Boguszów - w kamienicy przy ul. 1 Maja.

Skąd pożary sadzy?
Tego typu pożary są według strażaków wynikiem dwojakich zaniedbań. Po pierwsze, wychodzi na jaw, czym mieszkańcy palą w piecach. Spalanie śmieci i tworzyw sztucznych powoduje osadzanie się związków wytworzonych podczas ich spalania na ściankach komina... a potem łatwo o zapłon. Po drugie, na jaw wychodzą też zaniedbania lokatorów domów jednorodzinnych i kamienic w zakresie ochrony przeciwpożarowej, a jako że są one powszechne, to paląca się sadza jest częstym zjawiskiem.

Jak się zabezpieczyć?
Pamiętajmy o tym, że przed zapaleniem sadzy w kominie chronią nas regularne przeglądy kominiarskie. Jak kominiarz przyjdzie, to warto mu zapewnić dostęp do przewodów kominowych w mieszkaniach i w części wspólnej. Niekompletny przegląd - co nie jest niestety rzadkością - nie gwarantuje bezpieczeństwa domowników.

Co robić, jak już się pali?
Gdy dojdzie do zapalenia się sadzy w przewodzie kominowym w pierwszej kolejności musimy zaalarmować o tym zdarzeniu straż pożarną oraz wygasić palenisko. Trzeba zamknąć dopływ powietrza do pieca i sprawdzać, czy w przewodzie kominowym nie występują pęknięcia. Ważne żeby do palącego komina nie wlewać wody.

Pożar przewodu kominowego to nie tylko niebezpieczeństwo dla mieszkańców palącego się budynku i trudna praca strażaków, ale również wiążą się z nim koszty naprawy uszkodzonych przewodów, co w najlepszym wypadku kosztuje kilkanaście tysięcy.

Zobacz też
MO-BRUK PONOWNIE PŁONIE
POŻAR SADZY W KAMIENICY PRZY UL. ZAJĄCZKA


OSP BOGUSZÓW MA NOWEGO QUADA

Elżbieta Węgrzyn
fot. użyczone przez czytelnika - na dachu kamienicy po lewej działają strażacy.