7 grudnia minister zdrowia zapowiedział nowe ograniczenia dla ogółu społeczeństwa w związku z utrzymywaniem się wysokich poziomów nowych zachorowań na koronawirusa, powróci też nauka zdalna. Ministerstwo przygotowuje się też do objęcia obowiązkowymi szczepieniami wybranych grup zawodowych.- Sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk. Dodatkowo bardzo ryzykownym elementem jest nowy wariant koronawirusa Omikron.Ze względu na niepokojącą sytuację związaną z COVID-19 zdecydowaliśmy się na podjęcie stanowczych działań. Od 15 grudnia wprowadzamy dodatkowe zasady bezpieczeństwa - argumentował podczas wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia.


Nowe ograniczenia od 15 grudnia
- Od 15 grudnia wprowadzone zostaną limity 30 proc. obłożenia lokalu w restauracjach, barach i hotelach, salach koncertowych, kinach i obiektach sakralnych. Zwiększenie limitu będzie wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę.

- W kinach wprowadzony zostanie zakaz konsumpcji. Zamknięte będą dyskoteki, kluby.

- W Sylwestra ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób z zachowaniem obowiązujących limitów,

- Od 15 grudnia wprowadzone zostają obowiązkowe testy dla współdomowników osób chorych na COVID-19, bez względu na Unijny Certyfikat COVID;

- Od 15 grudnia przed przylotem do Polski spoza strefy Schengen będzie obowiązywał test wykonany nie wcześniej niż 24h przed przekroczeniem granicy
;

- wrócą limity osób w transporcie zbiorowym - do 75% zajętych miejsc.


Nauka zdalna wraca


- Wprowadzamy naukę zdalną w szkołach podstawowych i średnich od 20.12.2021 do 9.01.2022. Chcemy wykorzystać zbliżający się czas ferii i przedłużyć okres nieobecności w szkołach - zapowiedział Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia.
Od 20 grudnia do 9 stycznia nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich


Obowiązkowe szczepienia dla trzech grup zawodowych


Od marca 2022 obowiązkowym szczepieniem przeciwko koronawirusowi objęte mają być trzy grupy zawodowe. - Elementem, o którym zdecydowaliśmy w ostatnim czasie są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: pierwsza grupa to są medycy, druga grupa to są nauczyciele, trzecia grupa to są służby mundurowe – powiedział Niedzielski.

Minister wskazał, że perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane. Potem  wejdziemy w od 1 marca szczepienie będzie wymagane jako spełnienie warunków pracy.
O obowiązkowych szczepieniach - Od 1 marca obowiązek zaszczepienia dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych


fot. ilustracyjne
oprac. ELW