Państwowa Straż Pożarna z Wałbrzycha i Ochotnicze Straże Pożarne z powiatu wałbrzyskiego i kamiennogórskiego 5 grudnia ćwiczyły na stoku narciarskim Dzikowiec w Boguszowie-Gorcach. Ćwiczenia z ewakuacji i poszukiwania na Dzikowcu prowadzone są cyklicznie przez różne służby mundurowe z naszego regionu i nie tylko.

Uwięzieni na wyciągu krzesełkowym
- Szkolenie składało się z zajęć warsztatowych oraz symulacji awaryjnej ewakuacji osób uwięzionych na wyciągu krzesełkowym przy użyciu drabin strażackich. Wzięli w nim udział strażacy ochotnicy z jednostek z Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Mieli oni pomóc osobom uwięzionym na wysokości w bezpiecznym zejściu na ziemię bez użycia technik alpinistycznych - wyjaśnia Paweł Kaliński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Wałbrzychu.
W działaniach na stoku wzięło udział 28 strażaków ochotników z terenu powiatu wałbrzyskiego: OSP Głuszyca i OSP Mieroszów, a także z powiatu kamiennogórskiego: OSP Marciszów, OSP Lubawka, OSP Krzeszów i OSP Ogorzelec.  W terenie działali też wałbrzyscy strażacy ratownicy ze Specjalnej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej "Wałbrzych-1" oraz pracownicy wyciągu narciarskiego na stoku Dzikowiec. Łącznie ok. 40 osób. - Szkolenie miało objąć więcej jednostek OSP z powiatu wałbrzyskiego, jednak strażacy zostali oddelegowani do akcji poszukiwawczej - mówi mł. kpt. Tomasz Kwiatkowski z PSP w Wałbrzychu (więcej o tym: SMUTNY FINAŁ POSZUKIWAŃ 66-LATKA).

Zoja przeszukiwała las
Szczególnie widowiskowe były ćwiczenia strażaków z psami tropiącymi. - Zoja ma 17 miesięcy i wiosną będzie zdawała pierwszy egzamin z tropienia. Szkolenie psa do poszukiwania ludzi trwa około dwóch lat - wyjaśnia mł. asp. Robert Strojny z komendy wałbrzyskiej. Podczas poniedziałkowych ćwiczeń Zoja miała możliwość wprawić się w poszukiwaniach ludzi w zimowej aurze. Odnalazła strażaków ukrytych w lesie i zaroślach. Wkrótce będzie wspierać akcje ratunkowe wałbrzyskich strażaków podczas poszukiwań osób zaginionych i zasypanych w gruzowiskach.

Poznaj inne widowiskowe szkolenia służb
UCIECZKA Z ARESZTU, KRADZIEŻ ŁADUNKÓW WYBUCHOWYCH I PORWANIE
PSY POSZUKIWAŁY W GRUZOWISKU
SŁUŻBY MUNDUROWE Z CAŁEJ POLSKI Z GŁUSZYCKIM KAMIENIOŁOMIE
SZKOLENIE SŁUŻB ZAJMUJĄCYCH SIĘ POSZUKIWANIEM OSÓB ZAGINIONYCH
AKCJA Z PSAMI TROPIĄCYMI

Poszukiwania w naszym regionie
POLICJA I GOPR; POSZUKIWANIA W MASYWIE CHEŁMCA
ZAGROŻENIE RADIOAKTYWNE POD WAŁBRZYCHEM?

tekst i fot. Elżbieta Węgrzyn