Data wydarzenia: 14.07.2019 13:00 - 18.07.2019 17:30
Miejsce wydarzenia: Zamek Książ

Do Książa w najbliższych dniach przyjedzie znana aktorka, pisarze i chór z Litwy. Będą to wydarzenia bezpłatne, jednak wcześniej obowiązują zapisy.

Góry Literatury w Zamku Książ

Marek Krajewski, Katarzyna Puzyńska i Kinga Dunin wezmą udział w książańskim dniu Festiwalu Góry Literatury 14 lipca (niedziela) od godziny 13:00. Wstęp wolny.

Wszystkie spotkania będą odbywały się w Sali Balowej na drugim piętrze Zamku Książ. Pierwsze z nich, z popularną autorką kryminałów Katarzyną Puzyńską, rozpocznie się o godzinie 13:00. Poprowadzi je dziennikarka i pisarka Karolina Korwin-Piotrowska. Na godzinę 14:30 zaplanowano spotkanie autorskie z Markiem Krajewskim. „Ojciec Eberharda Mocka” będzie przepytywany przez Michała Nogasia. Ostatnie spotkanie tego dnia rozpocznie się o godzinie 16:00. Rozmowę z Kingą Dunin poprowadzi Kazimiera Szczuka.

Wstęp na wszystkie spotkania jest bezpłatny. Należy jednak wcześniej zgłosić swoje uczestnictwo pod numerem telefon: 74/6643872 lub 834.

Festiwal „Góry Literatury”, to niezwykły cykl kameralnych spotkań z literaturą, zupełnie innych niż wszystkie. Największe pióra Polski raz w roku, począwszy od 2015, spotykają się w wyjątkowych okolicznościach przyrody, aby dyskutować o nowościach wydawniczych i nie tylko.


„Od serca do serca” – chór z Litwy w Zamku Książ

Z jedynym koncertem wystąpi w Zamku Książ chór mieszany DERMĖ z Litwy. Występ pod hasłem „Od serca do serca” odbędzie się z inicjatywy prezeski rady chóralnej Dalii Kunevičienė. Sejm Republiki Litewskiej ogłosił 2019 rok Rokiem Litwinów Świata.

- Przywieziemy ze sobą drzewko litewskie. Chcemy, aby ten dąbek symbolicznie przypominało Wam o sąsiadach z Litwy. Koncert 17 lipca chcielibyśmy nazwać słowami Ludwiga van Beethovena: „Od serca do serca” - zapowiada Dalia Kunevičienė.

W Zamku Książ chór DERMĖ wykona utwory Greg Gilpin, Giulio Caccini, Vicki Tucker Courtney, Dariusza Polikaitisa (Darius Polikaitis), Giedriusa Kuprewicziusa (Giedrius Kuprevičius) i litewskie piosenki ludowe. Wejście na koncert, który odbędzie się 17 lipca o godzinie 18:00 w Sali Maksymiliana, jest bezpłatne, jednakże należy wcześniej zarejestrować się pod numerem telefonu: 74/6643872 lub 834.

Chór został założony w styczniu 2012 roku przez trzech entuzjastów: Dalię Kunevičienė, Ramunė Pauliukonienė i Jurga Sarpauskienė. W tym roku DERMĖ obchodzi swoje 7-lecie. W chórze śpiewa ponad 35 osób w różnym wieku i różnych zawodów, które podzielają zainteresowanie muzyką chóralną.Przez ostatnie siedem lat chór DERMĖ dał wiele koncertów w litewskich kościołach, salach kulturalnych, muzeach, zamkach i pałacach. Brał udział w międzynarodowych festiwalach chóralnych, konkursach na Litwie i w Polsce. W lipcu 2018 roku chórzyści wzięli udział w Święcie Pieśni „W imię Litwy” („Vardan tos”), poświęconej 100-leciu niepodległości Litwy. Chór samodzielnie organizuje programy koncertowe, współpracuje z różnymi muzycznymi zespołami krajowymi i zagranicznymi.

Chór mieszany DERMĖ jest niezależny i nie jest finansowany z budżetu państwa, jego działalność wspierana jest entuzjazmem członków oraz funduszami osobistymi i sponsorów.
W repertuarze chóru dominują utwory klasyczne, folkowe, jazzowe i nowoczesne oraz religijne pieśni. W 2012 roku chór udał się do Rzymu i śpiewał podczas Mszy Świętej w Watykanie, w Bazylice św. Piotra, w języku litewskim w kaplicy Najświętszej Panny Marii, a także koncert dla włoskiej wspólnoty litewskiej na Papieskiej Collegium Litewskiej św. Kazimierza. Chór samodzielnie organizuje programy koncertowe, współpracuje z różnymi zespołami krajowymi i zagranicznymi.

Dyrektor artystyczny chóru - Jurga Sarpauskienė.

Chormeister - Gintaras Pauliukonis.
Prezydent chóru – Ramunė Pauliukonienė
Prezes Rady Chóralnej - Dalia Kunevičienė.
„Trędowata” wraca do Książa!

Jedyne takie wydarzenie! Pokaz kręconego w Książu filmu „Trędowata” Jerzego Hoffmana z udziałem Elżbiety Starosteckiej (wystąpiła w głównej roli Stefanii Rudeckiej) i jej męża, kompozytora Włodzimierza Korcza w Zamku Książ. Godzina 16:00, Sala Balowa. Po projekcji spotkanie z Elżbietą Starostecką o godzinie 17:30. Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona!


Widzowie, którzy pojawią się 18 lipca w Książu, będą mieli możliwość zobaczenia „Trędowatej” w wersji odrestaurowanej cyfrowo. Specjalnie na jednorazowy pokaz Zamek Książ w Wałbrzychu zakupił kopię kultowego filmu od Filmoteki Narodowej. Po projekcji, podczas spotkania z Elżbietą Starostecką, będzie można uzyskać autograf gwiazdy i zrobić sobie wspólną fotografię. Liczba miejsce na wydarzenie jest ograniczona. Prosimy dokonywać zapisów pod numerem telefonu: 74/6643872 lub 834.

Zdjęcia do filmu "Trędowata" w reżyserii Jerzego Hoffmana kręcono latem 1976 r. w Zamku Książ w Wałbrzychu i w Łańcucie. Dla Elżbiety Starosteckiej, która wystąpiła w głównej roli nieszczęśliwej Stefanii Rudeckiej, specjalnie zaprojektowano piękne kostiumy z epoki. - Z jednym z nich był pewien kłopot. W scenie na garden party, podczas którego ordynat prosi do tańca Stefcię, miałam na sobie bajkową suknię, lecz szybko musiałam przebrać się w skromny, lekko przykrótki kostium, gdyż na kolejnym ujęciu byłam jeszcze Kopciuszkiem - wspomina aktorka.

Scena garden party, którą nakręcono na Tarasie Zachodnim Zamku Książ, pamiętna była jeszcze z innego powodu. W epizodycznych rólkach wystąpił w niej kwiat polskiego aktorstwa. Jak wspominał Jerzy Hoffman, zatrudnił w niej wszystkich, którzy mieli wtedy kłopoty z cenzurą i byli bez pracy, więc "trzeba było dać im zarobić".

Opr. MS
Foto użyczone: Zamek Książ