Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu przemaszerowała przez deptak ul. Kościuszki i wiosenny Park Zdrojowy, budząc spore zainteresowanie mieszkańców i kuracjuszy. Występ orkiestry zapowiadał sobotnie wydarzenia – kolejną rekonstrukcję Bitwy pod Strugą i otwarcie obozowego miasteczka w tamtejszym pałacu.Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu przemaszerowała przez deptak ul. Kościuszki i wiosenny Park Zdrojowy, budząc spore zainteresowanie mieszkańców i kuracjuszy. Występ orkiestry zapowiadał sobotnie wydarzenia – kolejną rekonstrukcję Bitwy pod Strugą i otwarcie obozowego miasteczka w tamtejszym pałacu.

Podczas „,maszerującego” koncertu można było usłyszeć liczne wojskowe melodie, m. in. „Amaranty”. Umundurowani muzycy przemierzyli całą ulicę Kościuszki i weszli do parku, gdzie pod muszlą koncertową dali mały pokaz musztry, nie przestając grać.

Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych we Wrocławiu powstała w 1952r. Już w roku powstania zdobyła pierwszą nagrodę. Szybko zdobyła popularność koncertując we wszystkich większych miastach Polski. Dokonała wielu nagrań radiowych popularyzując wartościowe pozycje polskiej i światowej muzyki poważnej, ludowej i rozrywkowej, ma na koncie wiele płyt. Brała też udział w licznych festiwalach za granicą – w Austrii, Belgii, na Węgrzech, we Francji, w Niemczech.

Za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury orkiestra została wyróżniona wieloma nagrodami, między innymi statuetką Husarza – 2004 , statuetką Rycerz Kultury – 2005. W 2007 roku wywalczyła I miejsce na Konkursie Orkiestr Reprezentacyjnych Wojska Polskiego i otrzymała nagrodę Ministra Obrony Narodowej a w 2008 roku została wyróżniona tytułem wyróżniającego się pododdziału Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych. W nagrodę za dotychczasowe osiągnięcia, w sierpniu bieżącego roku Orkiestra wzięła udział w prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Quebec 2008” w Kanadzie. Obecnie dowódcą - kapelmistrzem jest major Mariusz Dziubek.


A dziś o godz. 11.30 na polach pod Pomnikiem Ułanów Legii Polsko-Włoskiej rozpocznie się inscenizacja bitwy z 15 maja 1807 roku. W wyniku bitwy wojska francusko – polskie rozbiły całkowicie oddział wojsk pruskich. W inscenizacji bitwy pod Strugą będzie uczestniczyć aż 10 grup rekonstrukcyjnych z Polski, Czech i Niemiec. W majowy weekend - 13-14 maja - region odwiedzi nawet 150 rekonstruktorów ze strojami z epoki napoleońskiej, sprzętem i końmi.

Wystąpią dziś m.in. 3. Pułk Księstwa Warszawskiego, 47. Regiment Pruski z Kłodzka, Stowarzyszenie Regimentów i Pułków Polskich 1817-31, Pułk 2. Księstwa Warszawskiego i Artylerii Pieszej z Krotoszyc, 1. Pułk Strzelców i Artylerii Księstwa Warszawskiego. Ten ostatni przyjedzie z sześcioma końmi. Będą też rekonstruktorzy z Czeskiego Javornika oraz z Niemiec, a także 7. Pułk Piechoty Księstwa Warszawskiego Gdańsk-Bydgoszcz i fiński Pułk Strzelców.

Uwaga: na czas rekonstrukcji przewidziano zamknięcie drogi ze Szczawna-Zdroju do Strugi i obwodnicy Szczawna-Zdroju.

 

Czytaj też:
BITWA POD STRUGĄ (PROGRAM)
Będzie bitwa pod Strugą i wielki piknik historyczny


Opr. i foto: Magdalena Sakowska