Już po raz dziewiąty urząd miasta przeprowadził konkurs na najładniej odremontowany budynek wspólnoty mieszkaniowej. Najwięcej było ich w Śródmieściu - zapraszamy do podziwiania lśniących nowością ścian i dachów. Może ktoś rozpozna swój dom?


Jak mówił Przemysław Grzelak z Biura Lokalowego wałbrzyskiego magistratu, w tym roku na konkurs "Ładny dom" wpłynęło 60 wniosków wspólnot. To trochę mniej niż w poprzednich latach, bo czasem bywało 80 czy 90, ale z każdym rokiem odpadają laureaci, bo ponownie stanąć do konkursu już nie mogą. Mogą za to startować te wspólnoty, które zgłaszały swoje domy, ale nie otrzymały nagród.

- Laureatów każdego roku może być tylko piętnastu, więc komisja ma trudne zadanie i decydują pojedyncze punkty. Do tej pory było już 85 laureatów, którzy otrzymali w sumie ponad 300 000 zł nagród. Najwięcej wniosków wpłynęło ze Śródmieścia, ale były i wnioski z odległych od centrum dzielnic, na przykład ze Szczawienka - mówił Przemysław Grzelak.

Każdego roku konta wspólnot zasila w sumie 25 500 zł konkursowych nagród - to niezbyt wiele w morzu potrzeb, ale zawsze to jakiś mały zastrzyk finansowy, tym bardziej, że nie ma wymogu, aby nagrodę przeznaczyć na jakiś konkretny cel.

- Na remont wzięliśmy kredyt, 270 000 zł. Wszystko zostało solidnie zrobione: zewnętrzna fasada, dach, klatka schodowa, konserwacja wszystkich elementów, swoje upiększające pomysły wniosła firma, która wykonywała prace. Tynki były zbijane, wszystko jest nowe, nawet ochrony przeciw gołębiom mamy zamontowane. W domu mieszka sześć rodzin, trzy od niedawna, jedno mieszkanie stoi puste. Cieszymy się, że na koncie będzie więcej pieniędzy, nie wiemy jeszcze, jak spożytkujemy nagrodę. Elewacja jest w kolorze fioletowo-wrzosowym, sam osobiście wybierałem - mówił Zbigniew Lewandowski, członek zarządu zwycięskiej wspólnoty, do której należy kamienica przy Alei Wyzwolenia 45.
Wyniki konkursu:

I miejsce - nagroda 5500 zł - Al. Wyzwolenia 45II miejsce - nagroda 2750 zł - Pl. Tuwima 2,Piasta 3A-3B.III miejsce - nagroda 1500 zł - Niepodległości 170,Al. Wyzwolenia 53,Kościelna 3.IV miejsce - nagroda 1250 zł - Zamojskiego 16,Dubois 12,Al. Wyzwolenia 8A,Żytnia 5.V miejsce - nagroda 1000 zł - Chałubińskiego 16,Uzdrowiskowa 9,
Bardowskiego 6,
Chałubińskiego 22,
Al. Wyzwolenia 28.
Czytaj też:
WAŁBRZYCH: NAGRODY ZA ŁADNY DOM - ZOBACZ METAMORFOZY (FOTO)

Magdalena Sakowska
Foto: Elżbieta Węgrzyn, Magdalena Sakowska