
| Źródło: Starostwo Powiatowe w Wałbrzychu
Powiat wałbrzyski - zmiana nazwy, ruszają konsultacje

Wcześniej pisaliśmy o propozycji starosty Krzysztofa Kwiatkowskiego (Wałbrzych: rozwód powiatu wałbrzyskiego z miastem?), a teraz dotarło oficjalne zaproszenie starostwa powiatowego dla mieszkańców powiatu do wzięcia udziału w ankiecie. Jak to jest uzasadniane?
Bardzo często mieszkańcy miasta Wałbrzycha mylą urzędy. Nie rozpoznają podziału administracyjnego na Miasto Wałbrzych i Powiat Wałbrzyski posługując się przynależnością administracyjną sprzed 2013 roku. Powoduje to opóźnienie w realizacji ich wniosków, które błędne są kierowane do Starostwa Powiatowego, a nie do Urzędu Miejskiego. Jeżeli tego podziału nie rozróżniają „lokalsi”, to tym bardziej nie rozróżniają turyści. Radzie i Zarządowi Powiatu Wałbrzyskiego zależy na budowaniu swojej marki i jakości świadczonych usług. Przez ostatnie 9 lat Powiat Wałbrzyski wyremontował 130 km dróg i 19 obiektów mostowych. Dba o letnie i zimowe utrzymanie dróg - cząstkowe naprawy, koszenie poboczy, udrożnianie rowów, utwardzanie poboczy. Powiat wspiera również inicjatywy mieszkańców poprzez współprace z organizacjami pozarządowymi, sołectwami czy OSP. Od prawie dekady znakiem rozpoznawczym Powiatu Wałbrzyskiego jest logotyp „Ziemia Wałbrzyska”. Niestety sąsiedni samorząd coraz częściej używa tego określenia do opisu terenu własnej działalności.
Organy stanowiące Powiatu Wałbrzyskiego chcą zaakcentować odrębność terytorialną i administracyjną obu samorządów. Zwiększy to rozpoznawalność powiatu wałbrzyskiego, co korzystnie wpłynie na promocję i rozwój turystyki.
Pytanie ankietowe brzmi: Czy jest Pani/Pan za zmianą nazwy Powiatu Wałbrzyskiego na Powiat Sudecki?
Uprawnionymi do udziału w konsultacjach są osoby pełnoletnie mające miejsce zamieszkania na terenie powiatu wałbrzyskiego.
Termin konsultacji: do 10.10.2023 roku.
Ankieta dostępna jest na stronie internetowej Powiatu Wałbrzyskiego, w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu, przy al. Wyzwolenia 24, pok. 21 ( parter).
Konsultacje polegają na wypełnieniu formularza zapytania ankietowego oraz wyrażeniu opinii w trakcie otwartych spotkań konsultacyjnych przedstawicieli starostwa z mieszkańcami - terminy oraz miejsca spotkań podane zostaną później.
Jak zapewniają urzędnicy, wszelkie koszty związane z wymianą tablic urzędowych poniesie powiat wałbrzyski. Przedsiębiorcy zapłacą 350 zł za zmianę wpisu w KRS a organizacje pozarządowe zarejestrowane w KRS - 150 zł. Innych kosztów ma nie być.
Starosta chce iść w ślady dalszych sąsiadów, powiatu jeleniogórskiego, który niedawno zmienił nazwę. Jeszcze w 2012 roku samorządowcy z Karpacza i Szklarskiej Poręby wysunęli projekt zmiany nazwy powiatu na powiat karkonoski. Jednak dopiero w 2020 r. do ministra administracji publicznej wpłynął wniosek rady powiatu jeleniogórskiego w tej sprawie. Oczywiście nadal istnieje Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze.
Jednak o ile Karkonosze znajdują się praktycznie w całości na terenie powiatu karkonoskiego, oczywiście po polskiej stronie granicy, to do nazwy "powiat sudecki" mogliby pretendować w równym stopniu nasi sąsiedzi z powiatów kłodzkiego, kamiennogórskiego i dzierżoniowskiego, na którego terenie znajduje się Wielka Sowa (1015 m. n. p. m.).
Zobacz też:
Wałbrzych region: Z mapy znikną miejscowości... Będzie nowe jezioro!
Opr. MS
Foto ilustracyjne archiwalne: Elżbieta Węgrzyn
Napisz komentarz
Komentujesz jako: Gość Facebook Zaloguj