Data wydarzenia: 02.08.2020 07:00 - 02.08.2020 14:00
Miejsce wydarzenia: Rynek w Świdnicy

Czy wróci po długiej przerwie bardzo popularna w regionie świdnicka Giełda Staroci, Numizmatów i Osobliwości?


Wróci - oto zaproszenie od Świdnickiego Ośrodka Kultury, który organizuje giełdę od blisko pół wieku:

Zapraszamy w niedzielę 2 sierpnia na świdnicki Rynek. Giełda jest w tej samej lokalizacji i w tych samych godzinach co do tej pory. Prosimy jednak pamiętać, aby nosić maseczki, dezynfekować ręce i zachowywać dystans społeczny. Stoiska wystawców będą ustawione nieco luźniej. Na terenie Giełdy obowiązuje całkowity zakaz sprzedaży artykułów spożywczych! Prosimy o stosowanie się do poleceń Organizatorów Giełdy i Straży Miejskiej. Widzimy się w Świdnicy!

Przypominamy, że giełdy nie było od marca z powodu pandemii koronawirusa, a osoby wystawiające swój towar robiły to nielegalnie i narażały się na mandat. W czerwcu rozeszły się pogłoski, że giełda ma zostać zlikwidowana lub przeniesiona w inne miejsce. Jak pisał kilka tygodni temu organizator, Świdnicki Ośrodek Kultury, próbowano przywrócić ją w lipcu, jednak:

Gmina Miasto Świdnica zgodę wyraziła, natomiast Sanepid w piśmie z dnia 22 czerwca 2020 r. nie zarekomendował organizacji Giełdy Staroci w lipcu, podając jako argument „sytuację epidemiologiczną powiatu świdnickiego w zakresie występowania zakażeń wirusem SARS COV-2, uwzględniając specyfikę miejsca odbywania Giełdy, dużą liczbę uczestników, w tym spoza powiatu świdnickiego oraz utrudnienia w egzekwowaniu nałożonych obostrzeń w przestrzeni publicznej. [...]

To, że w ostatnich tygodniach w Polsce odbyło się kilka giełd staroci, może wynikać właśnie z tego, że liczba zakażonych w powiecie była na stabilnym poziomie, albo organizatorem nie była instytucja kultury.

Jeśli zorganizowalibyśmy Giełdę wbrew zaleceniom Sanepidu i wystąpiłby choćby jeden przypadek zakażenia uczestnika bądź wystawcy, mogłoby to spowodować paraliż regionu, ponieważ świdnicka Giełda jest bardzo popularną imprezą, zarówno wśród wystawców, jak i zwiedzających. Podejdźmy do sprawy rozsądnie, bo zdrowie i bezpieczeństwo Państwa są dla nas najważniejsze.

Dlatego upraszamy o jeszcze chwilę cierpliwości. Liczymy na poprawę sytuacji epidemiologicznej w naszym powiecie i na to, że w sierpniu znów spotkamy się w świdnickim rynku podczas Giełdy Staroci, Numizmatów i Osobliwości.

W ostatnich tygodniach w powiecie świdnickim nie było nowych zakażeń.


Czytaj też:
Z WIEŻY RATUSZA ZOBACZYSZ SERCE ŚWIDNICY
ŚWIDNICA: MAJESTATYCZNA KATEDRA, JEJ HISTORIA - I OBRAZ (FOTO)Świdnica Dla Was.info