Data wydarzenia: 16.02.2019 12:00 - 16.02.2019 18:30
Miejsce wydarzenia: Wałbrzych - szczegóły w treści

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu dzięki nowemu spektaklowi postanowił zgłębić temat ekonomii dla najmłodszych i objaśnić terminy, z którymi nawet dorośli miewają problemy, a Biblioteka pod Atlantami (Piaskowa Góra) ugości Grzegorza Kasdepkego - twórcę książkowej wersji scenicznej premiery TLiA. Zapraszamy na sobotnie wydarzenia!

16 lutego o godz. 12.00 w Filii nr 7 Biblioteki pod Atlantami przy ul. Broniewskiego 65a będzie można spotkać się z autorem Grzegorzem Kasdepkem. Podczas spotkania możliwość zakupu książek oraz zdobycia autografu tego poczytnego autora. Wstęp wolny. Poczytny autor książek dla dzieci odwiedził Wałbrzych w związku z premierą „Zaskórniaki oraz inne dziwadła z krainy portfela” w reż. Daniela Arbaczewskiego. Teatr Lalki i Aktora sięgnął po tekst znanej książki „Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela. 50 opowiastek z ekonomią w tle (plus jedna)” Grzegorza Kasdepkego.

Autor jest jednym z najpopularniejszych polskich pisarzy dla młodych czytelników, który w swojej twórczości sięga często po tematy niełatwe, przedstawiając je zarazem w przystępnej i zabawnej formie. Jego odwiedziny w Wałbrzychu sprzed dwóch lat ściągnęły do biblioteki na Podzamczu wielu młodych czytelników i sympatyków twórczości tego autora.
Zaplanowana na 16 lutego godz. 17 najnowsza premiera Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu przeznaczona jest dla widzów w wieku 6+. Spektakl przedstawia laboratorium naukowe w kryzysie. Pan Profesor – główny „zawiadowca” i mózg operacyjny – z powodu braku ministerialnej dotacji postanawia zmienić branżę z naukowej na ekonomiczną. Ze swoimi współpracownikami otwiera Ogród Dziwnych Stworów Ekonomicznych, czyli specjalne ZOO. Pierwszym dziwnym stworem, którego należy wykarmić jest INWESTYCJA, pochłaniająca dużo pieniędzy, pomysłów i pomocników. W niezwykłym ogrodzie dużo się dzieje: niektóre stworzenia dopiero się rozwijają, inne mają problem z wielkością, jeszcze inne muszą być umieszczone w formalinie i zabezpieczone. Na niektóre trzeba uważać: nie przekarmiać FISKUSA, uważać, aby USTAWA nie rządziła się za bardzo, obserwować żarłoczne PODATKI, kontrolować niebezpieczny DEBET, ważyć ciężką HIPOTEKĘ, grożącą zawaleniem się budynków.

Ożywione ekonomiczne stwory są niczym smoki, wilki, krasnoludy i inne niezwykłe istoty rodem z baśni. Teatralna wizualizacja wszystkich dziwolągów doskonale oddziałuje na wyobraźnię dziecka i sprawia, że trudne i skomplikowane terminy na długo zostaną w jego pamięci. Spektakl dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz Gminy Wałbrzych.

Prapremiera spektaklu odbędzie się 16 lutego o godz. 17.00, najbliższe pokazy popremierowe – 17 i 24 lutego o godz. 12.30.

scenariusz i reżyseria: Daniel Arbaczewski
scenografia i kostiumy: Dariusz Panas
muzyka: Hubert Pyrgies
obsada: Bożena Oleszkiewicz, Urszula Raczkowska, Seweryn Mrożkiewicz, Filip Niżyński, Paweł Pawlik

BILETY NA SPEKTAKL: 25 zł (na premierę), 19 zł (dorośli), 16 zł (dzieci)

oprac. ELW, fot. archiwalne Magdalena Sakowska