Ciut nagięliśmy zasady języka polskiego, ale chyba nam wybaczycie. Wszystko dlatego, że jesteśmy podekscytowani wydarzeniami, które czekają na wszystkich w wałbrzyskim Muzeum Porcelany Jedynym takim w Polsce. Artykuł z ostatniego wydania dwutygodnika "Wiesz Co".


Zastanawialiście się, co nowego w rozpoczynającym się sezonie turystycznym przygotowała instytucja. Rozsiądźcie się wygodnie w fotelu i przeczytajcie.
Wielkimi krokami zbliża się noc, na którą miłośnicy kultury, sztuki i chadzania po muzeach czekają cały rok. Już 14 maja, w sobotę, rozpocznie się Noc Muzeów, znana na całym świecie impreza kulturalna, podczas której można zwiedzać muzea, galerie sztuki i inne instytucje kultury nocą. Nie oszukujmy się, kto nie lubi zajrzeć w różne zakamarki po zmierzchu?

Co na odwiedzających Muzeum Porcelany czeka w tym roku? To właśnie tego wieczoru swoją premierę będzie miała najnowsza wystawa, nad którą pracują wałbrzyscy muzealnicy. Będzie to wystawa szczególna, gdyż w tym roku przypada 140. rocznica założenia jednej z fabryk porcelany działającej na przełomie XIX i XX wieku w Wałbrzychu. Tytuł wystawy? „Elita Śląskiej Porcelany. Hermann Ohme – 140. Rocznica Powstania Fabryki”. Zapytacie, dlaczego elita? Fabryka Hermanna
Ohme produkowała głównie luksusową porcelanę wysyłaną do Stanów Zjednoczonych (tzw. Old Ivory). Sklepy sprzedające wyroby z tej wałbrzyskiej wytwórni znajdowały się na całym świecie, w Londynie, Amsterdamie, Oslo, Barcelonie, Mediolanie, Sztokholmie i Rio de Janeiro. Eksponaty, które zobaczycie pochodzą ze zbiorów naszego muzeum oraz dwóch prywatnych kolekcji. Serwisy herbaciane, kawowe i obiadowe, porcelanowa galanteria, Old Ivory, wyroby Ohmego zdobione w amerykańskiej dekoratorni Pickard’a oraz w europejskich dekoratorniach. Czego tam nie będzie?! Po wystawie w trakcie Nocy Muzeów oprowadzi was jej kuratorka, Jadwiga Kornecka-Cebula. Już dziś zapiszcie sobie tę datę w kalendarzu. Pamiętajcie – 14 maja! Warto śledzić to wydarzenie w social mediach instytucji, bo obowiązują zapisy. Rezerwacja: 74 664 60 30, są jeszcze ostatnie wolne miejsca.


Noc Muzeów będzie również pierwszą okazją, aby kupić porcelanowy kubek ze znakami firmowymi fabryki Hermanna Ohmego. Po świetnie przyjętej limitowanej edycji kubków poświęconych fabrykom Kristera i Tielscha, przyszedł czas na kolejną wałbrzyską wytwórnię. Kolekcjonerzy na start! Trzymajcie rękę na pulsie.Co jeszcze nowego w Muzeum Porcelany? Od kwietnia możecie zwiedzać wnętrza instytucji z zupełnie nowymi audioprzewodnikami w zmienionym systemie. Z rewelacyjnie przygotowanymi scenariuszami zwiedzania, które zaciekawią nawet najbardziej wymagających gości. Nowy sprzęt jest intuicyjny i bardzo łatwy w obsłudze, a nagrania podzielono na cześć podstawową (włączającą się automatycznie) oraz dodatkową. Jeśli odwiedzą was goście z zagranicy zabierzcie ich do naszego muzeum. Dostępne jest już zwiedzanie w języku angielskim, niemieckim, czeskim i ukraińskim. A do tego również trasa rodzinna, dostosowana do potrzeb zarówno dorosłych jak i dzieci. Muzeum zmieniło również dotychczasowy system oświetlenia. Tego się nie da opowiedzieć, to po prostu trzeba zobaczyć!

Zwłaszcza, że od maja do września wydłużono godziny pracy. W muzeum czekają na was przez cały tydzień (szczegóły patrzy obok). Zwiększono również limit osób mogących jednocześnie przebywać na terenie ekspozycji z 15 do 20. Wejścia odbywają się co 30 minut, ostatnie jest zawsze na godzinę przed zamknięciem obiektu.

Czujecie się zachęceni do odwiedzin? My tak!

Red

Fot. użyczone (Muzeum Porcelany)

Artykuł ukazał się na łamach tygodnika "WieszCo" - pełny numer tygodnika do pobrania w formacie pdf na stronie www.wieszco.pl