Data wydarzenia: 04.10.2019 17:00 - 04.10.2019 19:00
Miejsce wydarzenia: MBP-CK Boguszów-Gorce

Zapraszamy na wernisaż wystawy połączonej ze spotkaniem poświęconym pamięci Rajmunda Niwińskiego. Mieszkaniec Boguszowa-Gorc został odznaczony za zasługi wojenne, a w kraju znany był ze spektakularnych pokazów jako siłacz Rajmondo Aldini.

Zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się 4 października 2019r. (piątek) o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej - Centrum Kultury w Boguszowie Gorcach poświęcony pamięci Rajmunda Niwińskiego. Poza pamiątkami po Rajmundzie Niwińskim w galerii spotkać będzie można jego rodzinę.

- Rajmund "Paprzyca" Niwiński - Porucznik Armii Krajowej, znany również jako Rajmondo Aldini. Najsilniejszy Człowiek w Polsce ur. w 1914r. - Występował przez 20 lat na arenach cyrkowych, w domach kultury, scenach teatralnych. Dał w tym czasie ok 1200 udokumentowanych pokazów siłowych, zjeżdżając wielokrotnie wzdłuż i wszerz całą Polskę. Na swoich pokazach darł arkusze blachy, skręcał w palcach gwoździe, giął żelazne sztaby w zębach, robił na karku podkowy z żelaznych sztab oraz wykonywał wiele innych karkołomnych wyczynów - wyjaśniają organizatorzy wydarzenia.
Upamiętniany mieszkaniec Boguszowa-Gorc przed wojną był zawodowym bokserem wagi ciężkiej, a po wojnie został odznaczony za walkę z niemieckim okupantem orderem Virtuti Militari kl. V, Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi. Po wojnie Rajmund "Paprzyca" Niwiński osiedlił się wraz z rodziną w Boguszowie-Gorcach i tu pozostał, aż do śmierci w 1995 roku.


oprac. ELW