Joga to dobry pomysł na to, żeby w sposób zrównoważony rozpocząć walkę o formę, zarówno tę fizyczną, jak i psychiczną. Joga dla początkujących sprawdza się u każdego, bez względu na wiek, płeć, wagę czy kondycję.

Rozpoczynając praktykę, warto wybrać krótki i prosty do wykonania zestaw ćwiczeń, który pomoże przyzwyczaić się do tej formy ruchu i nie będzie zbyt wymagający. Dzięki temu praktyka będzie skuteczna i bezpieczna. Wykonywanie bowiem skomplikowanych treningów rozciągających bez odpowiedniego przygotowania mogłoby zakończyć się kontuzją.

Choć siłownie i różnego rodzaju kluby sportowe bardzo często w swojej ofercie mają treningi jogi, na początek dobrym pomysłem może okazać się joga w domu. Domowa praktyka zapewnia bowiem większą swobodę i możliwość personalizacji treningu. Jak powinna wyglądać joga dla początkujących? Od czego zacząć i jak ćwiczyć?

Joga w domu – jak zacząć praktykę?

Joga dla początkujących powinna być lekkim treningiem, który nie obciąży zanadto mięśni i stawów, ale też na tyle różnorodnym, by pomimo swojego spokojnego charakteru będącego istotą tego rodzaju aktywności fizycznej nie kojarzył się z nudą i monotonią. Na szczęście nie trzeba się trudzić, by samemu opracować trening krok po kroku, gdyż można skorzystać z gotowych praktyk dostępnych w formie filmików umieszczanych w sieci na bezpłatnych kanałach, jak i odpłatnych platformach. Kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniego, który pomoże wejść w świat jogi, zarażając chęcią do jego dalszego odkrywania.

Istnieje wiele technik jogi, dlatego znalezienie idealnej dla siebie może wymagać nieco czasu. Nie warto się jednak zniechęcać, tylko korzystać i próbować coraz to nowszych. Podobnie jest z nauczycielem jogi, czyli osobą, która przeprowadza trening. Nie zawsze trafia się na tę odpowiednią. Zmiana nauczyciela niekiedy bywa sposobem na poprawę swojego treningu. Warto eksperymentować, zmieniać i szukać dotąd, aż znajdzie się dla siebie najlepszą metodę praktyki.

Joga dla początkujących w domu

Pierwsze treningi jogi powinny być stosunkowo krótkie, nieprzekraczające kilkunastu minut. Czas ten stopniowo należy wydłużać w sposób zgodny ze swoimi możliwościami. Aby praktyka jogi mogła przynieść zauważalne efekty, musi być wykonywana systematycznie. Warto więc zarezerwować chwilę czasu w ciągu dnia na regularną praktykę. Owa systematyczność nie powinna być jednak kojarzona z przymusem wykonania treningu. Joga z założenia jest bowiem sposobem na odprężenie i relaks. Nie można więc jej traktować jako przykrego obowiązku, ponieważ nie przyniesie spodziewanych efektów w zakresie redukcji stresu.

Na miejsce praktyki warto wybrać zaciszny kąt, który zapewni pożądaną ciszę, a przez to umożliwi pełne skupienie. Do tego celu można wykorzystać wybrane pomieszczenie w domu lub zdecydować się na trening we własnym ogrodzie, lesie lub łące. Choć jogę można praktykować o każdej porze, najwięcej pozytywnej energii dostarcza poranna praktyka, która pozwala dobrze rozpocząć dzień.