Data wydarzenia: 14.09.2018 18:00 - 16.09.2018 20:00
Miejsce wydarzenia: Pałac Jedlinka, Pałac Jedlinka

Ciekawa wystawa z oryginalnym historycznym dziełem i wykłady specjalistów - warto w najbliższy weekend odwiedzić Pałac Struga i Pałac Jedlinka. Oto szczegóły.

Pałac Jedlinka

Pamiętacie cykl wystaw czasowych "Perfekcyjne Polonika - ważne dzieła kultury polskiej" prezentowane we wnętrzach Pałacu Jedlinka? Pora na kolejną część - tym razem poświęconą sztuce malarskiej. - 14 września o godz. 18 pałac zaprasza na nową wystawę. To pierwsza z trzech planowanych po wakacjach. Mamy dwie prezentacje poświęcone starodrukom oraz jedną dedykowaną listowi. Teraz na wystawie pt. "Antoni Gruszecki - zapomniany artysta epoki stanisławowskiej" zaprezentujemy jego obraz - mówi Małgorzata Siwarska-Głodek, kierownik Pałacu Jedlinka. Pochodzący z Supraśla na Podlasiu artysta namalował wiele wyjątkowych dzieł, jednak jego osiągnięcia nie są szeroko znane. Malował freski oraz obrazy, wiele z tych ostatnich zaginęło w mrokach historii. Tworzył też na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego i poza freskami dla króla stworzył szczególny cykl. - Namalował pięć obrazów, dzięki którym chciał królowi o czymś ważnym przypomnieć... Zaprezentujemy jeden obraz z tego cyklu - pt. Sofonisba - oryginalną pracę z 1793 roku. Razem z wernisażem planujemy też dwa krótkie wykłady specjalistów na temat tego dzieła - dodaje kierownik pałacu. To wyjątkowe dzieło wypożyczone z prywatnej kolekcji będzie można podziwiać przynajmniej do końca 2018 roku.

Od kwietnia w zabytkowych wnętrzach z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości  prezentujemy ważne działa dla kultury polskiej - dzieła wybitne, częstokroć dużym wysiłkiem sprowadzone z zagranicy. Była już ekspozycja poświęcona:
-  Kazimierzowi Siemienowiczowi i jego dziełu "Artis Magnae Artilleriae Pars Prima" (Wielkiej Sztuki Artylerii Część Pierwsza),
- wystawa dedykowana generałowi Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu - głównodowodzącego Legionami polskimi w okresie wojen napoleońskich z oryginalnym listem generała z 22 października 1797 roku.
- A w czerwcu zaprezentowano też Biblię Leopolity - najstarszy przekład całego Pisma Świętego na język polski. Prezentowany egzemplarz jest niezwykle rzadkim dodrukiem pierwszego wydania z 1575 roku wzbogacony dodatkowo o unikalną dedykację dla króla Henryka Walezego.
Jeśli nie zdążyliście zobaczyć Biblii Leopolity, która miała gościć w Jedlince do końca sierpnia, mamy dla was dobrą wiadomość. - Biblia jeszcze trochę z nami zostanie, warto zobaczyć ją przy okazji prezentacji kolejnego twórcy i jego dzieła - zachęca Małgorzata Siwarska-Głodek.

________________________________________________________________________________

Pałac Struga

W ramach 26. Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 – Fundacja Pałac Struga zaprasza w dniu 16.09.2018 o godz. 18.

Planowane są następujące wydarzenia:

1. Zapowiedź otwarcia Muzeum Drugiej Bitwy pod Strugą czyli spektakularnego zwycięstwa Lansjerów Legii Polsko-Włoskiej, wpierających generała Lefebr w bitwie z Prusakami we wsi Struga stoczonej 15.05.1807 r i opisanej przez Stanisława Żeromskiego w „Popiołach”.

2. Zapowiedź książki: K. Wieczorek i M. Utecht: „Wojny Napoleońskie na Śląsku. Bitwy pod Kątami Wrocławskimi i Strugą 1807"

3. Wykłady:

- Gabriel Jaczewski: „We Wrocławiu na ryneczku – etons polski na Dolnym Śląsku w czasach nowożytnych”.
- prof.K. Jaworski „Początki osadnictwa słowiańskiego na Pogórzu Bolkowskim i Wałbrzyskim w świetle badań archeologicznych”.
- dr S. Rodak: „Sudecka część Dolnego Śląska w dobie państwa wczesno-piastowskiego”.
- K. Siejkowski: „Wczesnośredniowieczne instrumenty muzyczne (chordofony i aerofony) z Wrocławia i Opola”.


oprac. Elżbieta Węgrzyn