W niedzielę 11 września, w promieniach wciąż letniego słońca, uroczyście otwarto w wałbrzyskiej dzielnicy Piaskowa Góra nową alejkę - Alejkę Piaskową. Przecięcia wstęgi, w obecności licznie zebranych mieszkańców, dokonali Prezydent Miasta Roman Szełemej, pomysłodawcy powstania Alejki oraz proboszcz Parafii NPNMP.

Alejka mieści się między Gimnazjum nr 6 a Hospicjum, łączy ulicę Główną z ulicą Piętnastolecia. To ważny ciąg komunikacyjny, do tej pory zaniedbany, nieoświetlony, niszczejący. Społeczność lokalna dostrzegła w tym miejscu potencjał, czego wyrazem jest otwarta właśnie Alejka Piaskowa. Pomysłodawcami projektu byli panowie Michał Gnacy i Piotr Piątek. Rewitalizacja odbyła się w ramach Wałbrzyskiego Budżetu Partycypacyjnego, a koszt przedsięwzięcia to ponad pół miliona złotych. Ze środków tych odnowiono nawierzchnię, przygotowano ciąg dla pieszych i dla rowerzystów, zainstalowano nowe oświetlenie i ławeczki, powstał wreszcie plac zabaw oraz siłownia plenerowa i stół do ping-ponga.

Celem inwestycji jest integracja społeczności lokalnej, stworzenie miejsca odpowiedniego dla rodzin z dziećmi, dla młodzieży i dla osób starszych. Taka integracja była już widoczna w trakcie uroczystego otwarcia Alejki, które przyciągnęło tłumy okolicznych mieszkańców.
Nie zabrakło wspólnej zabawy, muzyki, szaleństw na placu zabaw. Dla dzieci zorganizowano liczne konkursy, zarówno sportowe, jak np. kręcenie hula-hop czy podciąganie, jak i intelektualne - konkurs historyczny czy konkurs angielskiego. Dużą popularnością cieszyła się też gra terenowa oraz malowanie twarzy i zabawa balonami. Na głodnych i spragnionych czekało smaczne ciasto, jabłka, cukierki i orzeźwiająca woda.

Jak podkreślił Prezydent Miasta: - Niezmiernie cieszy, że w Wałbrzychu powstają takie miejsca. Trzeba pogratulować twórcom trudu, jaki włożyli w realizację przedsięwzięcia. Ale trzeba też pamiętać, żeby owoc tego trudu szanować. Mamy nową Alejkę i teraz trzeba o nią zadbać w codziennym życiu.

Przeczytaj również o innym miejscu powstałym w ramach Budżetu Partycypacyjnego: PRACA I ZABAWA W OGRÓDKU JORDANOWSKIM

tekst i fot. Joanna Starybrat