Piętnaście nagrodzonych budynków i 24 000 zł nagród dla wspólnot mieszkaniowych – to podsumowanie ósmej edycji konkursu „Ładny dom”. Przedstawiciele wspólnot odebrali nagrody w ratuszu. Prezentujemy zdjęcia dokumentujące przemiany tych wałbrzyskich kamienic.

Jak mówił prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej, jesienią będzie wiadomo, które z kilkudziesięciu wałbrzyskich wspólnot mieszkaniowych mogą liczyć na przychylne przyjęcie wniosków w sprawach dotacji do termomodernizacji i rewitalizacji w starszych dzielnicach Wałbrzycha. W tej chwili wnioski są na etapie oceny przez ekspertów. Wspólnoty mogą liczyć na refundację od 1/3 do połowy poniesionych kosztów. Aglomeracja Wałbrzyska na tego typu działania otrzymała w sumie 30 mln zł.

 
- Doskonale wiem, jak te domy pięknie wyglądają i jak bardzo wymagają wsparcia te, które są obok nich. Dopiero, jak jest jeden taki rodzynek na ulicy, widać, jak wygląda reszta. Ale w każdej dzielnicy coś się zmienia lub wkrótce zacznie. Trwa remont Placu na Rozdrożu, czekamy na zgodę ministerstwa infrastruktury, żeby rozpocząć budowę obwodnicy zachodniej, a z tym wiąże się przebudowa Placu Grunwaldzkiego, który po niej będzie wyglądał podobnie, ale nowocześniej – mówił prezydent, który zapowiedział też wyburzenia przy Rycerskiej, 1 Maja i Niepodległości oraz remonty budynków komunalnych na Gaju i Szczawienku.

 
Pierwszą nagrodę w konkursie, o wysokości 5000 zł, otrzymała wspólnota mieszkaniowa opiekująca się budynkiem przy ul. Limanowskiego 6. Jego remont kosztował 200 000 zł. – Kredyt wspólnota zaciągała etapami, rok temu wykonano elewację z dociepleniem, w tym roku planowane jest dokończenie remontu elewacji i dachu. Nagrodę wydamy prawdopodobnie na remont klatki schodowej – skucie tynków, przemalowania, ale to musi być wspólna decyzja, skonsultowana z zarządem i lokatorami. Społeczność tego budynku jest fajna, zgodna, decyzje podejmują rozsądnie i wykonujemy je etapami od kilku lat – mówią Joanna Marosz i Henryk Cichoń, przedstawiciele zwycięskiej wspólnoty. – Najtrudniej jest podejmować decyzję finansowe, ten kredyt wzięliśmy na 20 lat. To konieczność, remont jednej ściany elewacji to czasem koszt rzędu 150 000 zł, na Mickiewicza wymienialiśmy dach i to również kosztowało 150 000 zł. Nie są to małe pieniądze i musi być dobra współpraca między zarządem a lokatorami.

 
W budynku przy Limanowskiego 6 jest 14 mieszkań, z czego 6 wykupionych, a pozostałe komunalne.

 

Wyniki konkursu:

 

1

I

5 000 zł

ul. Limanowskiego 6

2

II

2 750 zł

ul. 1 Maja 95

3

Al. Wyzwolenia 47

4

III

1 500 zł

ul. Wrocławska 62

5

ul. Andersa 174

6

ul. Mieroszowska 10

7

IV

1 250 zł

ul. Wrocławska 134

8

ul. 1 Maja 123

9

Pl. Magistracki 11

10

ul. Mickiewicza 52

11

12

13

14

15

V

1 000 zł

ul. Piłsudskiego 51-53

ul. Piłsudskiego 54

ul. Żeromskiego 11

ul. Dmowskiego 22

ul. Paderewskiego 25

 
I Miejsce - Limanowskiego 6


Miejsce II
Ex aequo - 1 Maja 95i Aleja Wyzwolenia 47Czytaj też:
BIAŁY KAMIEŃ MA TRZY UPIĘKSZONE KLATKI SCHODOWE

 

Tekst: Magdalena Sakowska
Foto: Elżbieta Węgrzyn (kamienice współcześnie), Magdalena Sakowska, użyczone - MZB