Starania o ściągnięcie do naszego miasta batalionu trwają. Jest nawet pomysł, gdzie mógłby stacjonować. Problem w tym, że miejsce to nie należy do miasta.

Potrzebni w razie klęski

- Prowadzimy rozmowy z gen. Kukułą, dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej, by 85 żołnierzy w sile batalionu zlokalizować w naszym mieście. Mogliby mieć w Wałbrzychu bazę szkoleniową. Jestem zwolennikiem takiego rozwiązania ponieważ w naszym mieście - drugim co do wielkości na Dolnym Śląsku - poza strażą pożarną nie mamy formacji, która niosłaby pomoc podczas klęsk żywiołowych - mówi Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. O stacjonowanie na swoim terenie WOT zabiegają też inne miasta w regionie, w tym Świdnica, Kamienna Góra i Kłodzko.
Zgodnie z informacjami MON, docelowo w Polsce ma zostać utworzonych 17 brygad obrony terytorialnej, które mają być piątym obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, rodzajem wojsk w naszym kraju. W latach 2016-2017 kształtowało się dowództwo tej formacji, pierwsze brygady na wschodzie (Rzeszów, Białystok, Lublin) oraz w centrum kraju (Mazowsze, Warmia i Mazury). W 2018 roku wojska OT w sile brygad mają zostać utworzone w województwach pomorskim, kujawsko – pomorskim, łódzkim, świętokrzyskim, małopolskim, wielkopolskim i śląskim. Zaś w czwartym, ostatnim etapie zaplanowanym na 2019 rok brygady WOT mają powstać w ostatnich, czterech zachodnich województwach - opolskim, dolnośląskim, lubuskim oraz zachodniopomorskim. Ministerstwo liczy, że system WOT będzie ostatecznie zbudowany w 2021 roku.

Żołnierze na ul. Kombatantów?

Włodarze naszego miasta liczyli, że uda się żołnierzy osadzić w byłym szkolnym kompleksie na Starym Zdroju przy ul. Kombatanów. Piękny gmach z salą gimnastyczną i sporym terenem przyległym mógłby posłużyć za teren do ćwiczeń WOT, a przy okazji ten ważny dla wielu absolwentów z miasta i regionu budynek udałoby się podreperować dzięki ministerialnym funduszom.

Budynek należący do Urzędu Marszałkowskiego od kilku lat stał pusty i niszczał. Kilka też razy próbowano go bezskutecznie sprzedać. Niespodziewanie, gdy znaleziono pomysł na zagospodarowanie kompleksu... - Ten budynek byłby wymarzony dla MON na zakwaterowanie i treningi żołnierzy, jednak podczas ostatniego przetargu znalazł się dla niego nabywca - zaznacza Szełemej. Jaki będzie ostatecznie los byłej szkoły na ul. Kombatantów, i czy zawitają do niej mundurowi okaże się wkrótce.Zobacz też:
Wałbrzych: Chcą sprzedać budynek byłej szkoły na ul. Kombatantów [FOTO]

Inne nieruchomości z przeszłością:
Wałbrzych: Zielony Rynek czeka na nowe życie

Wałbrzych: Dawny szpital na Gaju ponownie na sprzedaż [FOTO]
Dziecięcy Szpital Uzdrowiskowy Zuch będzie sprzedany?

Elżbieta Węgrzyn
fot. Magdalena Sakowska (1), Elżbieta Węgrzyn (1).