Za nami oficjalne miejskie obchody zakończenia roku szkolnego w Wałbrzychu, które odbyły się 20 czerwca w PSP nr 15 na Piaskowej Górze. Zobaczcie zdjęcia oraz sprawdźcie, co planowane jest w wałbrzyskiej oświacie na najbliższe miesiące.

Podczas miejskiego zakończenia roku szkolnego 2017/2018 w obecności parlamentarzysty - Tomasza Siemoniaka - dyrektorów szkół i placówek edukacyjnych z Wałbrzycha podsumowano tegoroczne inwestycje w infrastrukturę szkolną oraz zarysowano plan na przyszłość.

Co za nami?
Tegoroczne działania to m.in. podwyżki dla pracowników technicznych, a remonty planowane w szkołach to - działania w PSP nr 26 i planowany szeroko zakrojony remont w PSP nr 37 na Piaskowej Górze, gdzie wykonywany będzie m.in. strop. - Kontynuujemy rozbudowę sieci zespołów szkolno-przedszkolnych tak aby w każdej dzielnicy była szkoła podstawowa z oddziałami przedszkolnymi. Takie dobrze wyposażone szkoły dają stabilizację ich pracownikom i rodzicom, którzy nie muszą daleko dowozić dzieci do szkoły. Przedszkole samorządowe we wrześniu ruszy przy PSP nr 1 w Śródmieściu, w najbliższych 2-3 latach planowane jest też otwarcie oddziałów przedszkolnych w PSP nr 21 i 37. Miasto pracuje też nad tworzeniem sieci żłobków, szacujemy że po uruchomieniu jesienią żłobka budowanego na ul. Truskawieckiej zapewnimy miejsca w żłobkach wszystkim dzieciom, których rodzice są tym zainteresowani. To w naszym kraju rzadkość - wyjaśnia Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha. Prezydent podsumował też gminny program bezpłatnych lekcji pływania dla dzieci szkół podstawowych oraz program tworzenia szkolnych gabinetów stomatologicznych - kolejny powstanie w PSP nr 2.

Co przed nami?
Na najbliższe miesiące włodarz przewiduje prace nad wdrożeniem gminnego programu e-Szkoła, prosił też dyrektorów szkół o intensyfikację działań edukacyjnych proekologicznych. 
Z kolei odpowiedzialny za edukację Zygmunt Nowaczyk, zastępca prezydenta przedstawił tegoroczne działania dotyczące dostosowania sieci wałbrzyskich szkół do reformy edukacji, a także zapowiedział przygotowania do przyszłorocznego "podwójnego naboru" do szkół średnich - co wynikło z likwidacji sieci gimnazjów.

Podczas uroczystości pożegnano Joannę Dobrowolską, która przez ostatnie 7 lat pełniła funkcję kierownika Wydziału Edukacji i Wychowania UM w Wałbrzychu. Prezydent żegnając wieloletnią współpracowniczkę nie krył jak bardzo cenił sobie jej pomoc i wsparcie w okresie niełatwych przemian, a żegnana nie kryła wzruszenia.


Wałbrzyskie szkoły w liczbach
W Wałbrzychu w kończącym się roku szkolnym działało:
- 6 żłobków samorządowych,
- 7 przedszkoli samorządowych (588 dzieci, w 2016/17 - 458 dzieci)
- 21 przedszkoli niepublicznych (1944 dzieci, rok wcześniej 1945)
- 15 szkół podstawowych (7043 dzieci łącznie z "0" i gimnazjami; rok wcześniej o 1661 dzieci mniej z uwagi na samodzielność gimnazjów),
- w niepublicznych szkołach podstawowych uczyło się 820 uczniów,
- 8 szkół średnich (z 3985 uczniami, rok wcześniej 3114),
- 14 średnich szkół niepublicznych (z 1651 słuchaczami - rok wcześniej 1631).
W mieście we wrześniu 2017 było 1138,5 etatów nauczycielskich, w tym 1038 nauczycieli pełnoetatowych. To o 5,5 mniej etatów w porównaniu z wrześniem 2016.

Młodzież PSP nr 15 razem z nauczycielami przygotowała program artystyczny na temat nocy świętojańskiej w oparciu o utwory patrona szkoły - Jana Kochanowskiego. Prezentację zakończył ciekawy taniec z książkami.


Elżbieta Węgrzyn