Wyraj | 57. Wratislavia Cantans

18.09.2022 18:00

Miejsce wydarzenia: Narodowe Forum Muzyki - Wrocław, Plac Wolności 1

Organizator: Narodowe Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego z siedzibą we Wrocławiu

Wyraj to tytuł wielkiego dzieła Ołeksandra Szymki, stanowiącego w istocie misterium sakralne, które zabrzmi w przestrzeni Sali Głównej Narodowego Forum Muzyki, wieńcząc 57. Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. Jego światowej premiery dokonają istotne dla ukraińskiej kultury grupy – BOŻYCZI oraz Narodowy Chór Ukrainy „Dumka”. Na estradzie ukażą się także Chór i Orkiestra Filharmonii Narodowej. Muzyków poprowadzi maestro Roman Rewakowicz, a partię sopranu wykona Tetiana Zhuravel.

Urodzony w 1977 roku na Tarnopolszczyźnie Ołeksandr Szymko jest pianistą i kompozytorem, który kształcił się w klasie Jurija Iszczenki w Narodowej Akademii Muzycznej Ukrainy w Kijowie. Twórczość Szymki obejmuje rozmaite gatunki, w tym kompozycje przeznaczone na obsadę symfoniczną, kameralną, utwory fortepianowe, wokalno-instrumentalne, sceniczne, a także muzykę teatralną. Swoim dziełom artysta często nadaje poetyckie tytuły, co silnie rezonuje z ich głęboką, romantyczną harmonią i śpiewną melodyką.

Wyraj to monumentalne oratorium twórcy, które przeznaczone zostało na obsadę składającą się z dużego chóru mieszanego, zespołu głosów autentycznych, sopranu i wielkiej orkiestry symfonicznej – na estradzie zaprezentuje się więc około stu pięćdziesięciu wykonawców. Kompozytor wykorzystał w dziele cerkiewne teksty prawosławne, a zarazem wplecione w symfoniczną materię utworu słowa archaicznych pieśni ludowych, wykonywanych w autentycznej manierze. Wyraj jednoczy w sobie z jednej strony wszystkie główne symbole chrześcijańskie (Ojciec, Syn, Duch Święty, Maryja), z drugiej zaś starodawne i ludowe rozumienie tej symboliki, łącznie z wyobrażeniami dotyczącymi stworzenia świata i życia po śmierci. Zbiegają się tu więc dwie sfery – sacrum i profanum. „To duży utwór, który będzie najlepszym zwieńczeniem festiwalu, z nawiązaniem do obecnej sytuacji, którą przeżywamy” – podkreśla maestro Giovanni Antonini, dyrektor artystyczny festiwalu.

Program:
Ołeksandr Szymko Wyraj – oratorium (prawykonanie)

Wykonawcy:
Roman Rewakowicz – dyrygent
Tetiana Zhuravel – sopran
BOŻYCZI – zespół autentycznej muzyki ukraińskiej
Narodowy Chór Ukrainy „Dumka”
Jewhen Sawczuk – kierownictwo artystyczne Narodowego Chóru Ukrainy „Dumka”
Chór NFM
Lionel Sow – kierownictwo artystyczne Chóru NFM
Orkiestra Filharmonii Narodowej

*******

Bezpieczne zakupy w Bilety24. W przypadku odwołania wydarzenia, gwarantujemy automatyczny zwrot środków potwierdzony komunikatem wysyłanym na adres e-mail, podany podczas zakupu.

Kup bilet