Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Wałbrzychu obchodzi w tym roku swój 60. jubileusz. To najstarsze tego typu stowarzyszenie w regionie. Okolicznościowe spotkanie jubileuszowe odbyło się 27 maja w Teatrze Zdrojowym w Szczawnie-Zdroju. Zaszczyciły je swoją obecnością przedstawicielki Konsulatu Generalnego Niemiec we Wrocławiu i jego filii w Opolu.

Niemieckie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne w Wałbrzychu powstało w maju 1957 roku i działa do dziś. Celem towarzystwa jest umożliwienie mieszkańcom narodowości niemieckiej pielęgnacji języka ojczystego, wspieranie kultury niemieckiej, zwyczajów i obyczajów regionalnych. W imieniu organizacji listy gratulacyjne, podziękowania i kwiaty od przedstawicieli konsulatu, władz samorządowych, kościelnych i towarzystw oraz stowarzyszeń z Polski i Niemiec oraz przyjaciół Wałbrzycha przyjmowała Dorota Stempowska - obecna przewodnicząca wałbrzyskiej organizacji.- Powstanie Towarzystwa w Wałbrzychu zawdzięczamy związkom zawodowym działających na terenie zakładów pracy w latach 50. Po 1956 roku związkowcy starali się zalegalizować organizację i udało im się to 4 maja 1957 roku. Była to pierwsza i długo jedyna organizacja społeczno-kulturalna, a do tego działa po dzień dzisiejszy z przerwą na okres stanu wojennego - wspomina Dorota Stempowska. Podkreśla też jednocześnie, że w Wałbrzychu po wojnie pozostało ok. 3 tys. Niemców, którzy byli głównie fachowcami niezbędnymi w odrodzeniu lokalnego przemysłu. - Po 1957 roku mogli tworzyć swoje związki zawodowe, w latach 50. krótko działały tu też szkoły z niemieckim jako językiem wykładowym. W 1959 roku ponad połowa Niemców z regionu wyjechała - dodaje Stempowska.Co ważne, wałbrzyskie towarzystwo skupia ludzi różnych wyznań, zarówno katolików, jak i ewangelików, a jego siedziba jest zawsze otwarta na ludzi i ich propozycje. Dodatkowo, od 25 lat działa tu chór.

Poza konsulem i władzami Wałbrzycha pani Stempowska otrzymała wiele życzeń i podziękowań z całej Europy. Podczas gali jubileuszowej specjalny list gratulacyjny od księcia Bolka von Pless przeczytał Mateusz Mykytyszyn, prezes Fundacji Księżnej Daisy. - Zawsze z radością wysłuchuję relacji Pani Stempowskiej o licznych zadaniach Towarzystwa i jej odpowiedzianej pracy. Zadany sobie cel, wzmocnienia przyjaznych więzi między narodami polskim i niemieckim już się Państwu udało, tak, jak i współpraca z Urzędem Miejskim w Wałbrzychu. Razem jesteście Państwo przykładem dla tych dwóch krajów jak i dla całej Europy, przykładem pokojowego współżycia narodów w duchu chrześcijańskiej odpowiedzialności - pisze w swoim uroczystym liście książę.
Poza koncertem uczniów wałbrzyskiej Szkoły Muzycznej na gości czekały prezentacje chóru działającego przy towarzystwie, a także wspomnienia z ponad półwiecznej działalności organizacji. Wieczorna część obchodów odbyła się na terenie Starej Kopalni, gdzie zaprezentował się m.in. Zespół Pieśni i Tańca "Wałbrzych".


Polecamy też
ALEJA HOCHBERGÓW OTWARTA
BRAMA W PARKU KSIĄŻAŃSKIM - PRZETARG WKRÓTCE
KSIĄŻ: AMFITEATR TO NIE AMFITEATR (ZDJĘCIA)ZAPOMNIANY ZABYTEK Z WĄWOZU KSIĄŻ
PRZYSTAŃ GONDOLI POD ZAMKIEM KSIĄŻ (ZDJĘCIA)
WAKACYJNE KLIMATY: JEZIORKO DAISY (ZDJĘCIA)KSIĘŻNA DAISY I JEJ BOŻE NARODZENIE DLA MIESZKAŃCÓW


TEKST I FOT. Elżbieta Węgrzyn
fotografie bez logotypu użyczone przez Fundację Księżnej Daisy von Pless