Data wydarzenia: 13.10.2017 19:00 - 15.10.2017 20:00
Miejsce wydarzenia: Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu - Duża Scena

13 października 2017 roku Teatr Dramatyczny drugi raz w swojej historii wystawi Gombrowiczowską "Iwonę, księżniczkę Burgunda".

Powrót milczącej Iwony
- To trzecia premiera tego sezonu artystycznego, a jednocześnie wielokrotny debiut w naszym teatrze - mówi Danuta Marosz, dyrektor Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu. Na Dużej Scenie wałbrzyskiego teatru zadebiutuje jednocześnie reżyser - Grzegorz Jaremko, Rafał Domagała odpowiadający za scenografię i kostiumy, a także grający u nas gościnnie Jakub Sasak.
Spektakl Gombrowicza - dramat klasyczny - będzie wierną adaptacją z cała mocą swojego przekazu. - Zawarliśmy tu 99% sztuki i uzupełniliśmy ją o fragmenty "Dzienników". Sięgnęliśmy po "Iwonę.." ponieważ jej tekst nabrał obecnie zaskakującej aktualności i pozwala zadać pytania o wolność oraz demokrację, ma też duży potencjał krytyczny - wyjaśnia Grzegorz Jaremko, reżyser.

Zgodnie z zamysłem twórców spektakl ten będzie przyczynkiem do przemyślenia kwestii empatii, zastanowienia się nad wykluczeniem, oraz stosowaniem biernych form protestu. Klasyczny dramat zyska nietuzinkowe emploi w postaci kostiumów stylizowanych na voguingowe przebrania drug queen i wykluczonych społeczności. W weekend poprzedzający premierę teatr zaprosił na warsztaty z przygotowywania tego  rodzaju kostiumów. Zabawa strojem i wizerunkiem zakończona balem voguingowym to wstęp do piątkowej premiery.
Teatr przygotował spektakl w dwóch wersjach. - Są dwie wersje kostiumów dostosowane do dwóch wersji spektaklu w wersji nieocenzurowanej granej wieczorami i "ocenzurowanej" prezentowanej przed południem dla młodzieży szkolnej. Spektakl w wersji nieocenzurowanej zawiera nagość - wyjaśnia Danuta Marosz.


Szczegóły:

PREMIERA: 13 października 2017 / godz. 19.00 / Duża Scena

„IWONA, KSIĘŻNICZKA BURGUNDA”

tekst: Witold Gombrowicz

reżyseria: Grzegorz Jaremko
dramaturgia: Tomasz Jękot
scenografia i kostiumy: Rafał Domagała
konsultacja scenograficzna: Barbara Hanicka
światło: Wojciech Puś
muzyka: Kamil Tuszyński
choreografia: Bożena Wydrowska

obsada:

Sara Celler-Jezierska, Włodzimierz Dyła (gościnnie), Rozalia Mierzicka, Jakub Sasak (gościnnie), Dariusz Skowroński, Irena Sierakowska, Joanna Łaganowska, Karolina Gibki (gościnnie), Bożena Wydrowska (gościnnie), Czesław Skwarek

Po wielu latach Witold Gombrowicz wraca na wałbrzyską scenę. Co ma nam dziś do powiedzenia?

Kim jest dzisiaj Iwona i dlaczego tak bardzo chcemy, żeby jej tutaj – u nas – nie było?

W mnogości interpretacji teatralnych Iwona była już każdym. Dziś jest manifestem o samostanowieniu. Aktualnym pytaniem o normatywność i o to, kto ją ustala. Czy bardziej pytaniem o demokrację? O wolność? O obcość? O bierne formy protestu?

„Iwona, księżniczka Burgunda” to spektakl o wielkiej potrzebie empatii i poszukiwaniu tożsamości. To pytanie o to, dlaczego Polska, jak karaś, staje dziś ością w gardle.

UWAGA DEBIUT! reżyserski i scenograficzny!

13 października 2017 / godz. 19.00 / Duża Scena / Premiera
14 października / godz. 19.00 / Duża Scena
15 października / godz. 18.00 / Duża Scena

REZERWACJA BILETÓW:
Biuro Współpracy z Publicznością / tel. 74 648 83 01 (do 03); http://bilety.teatr.walbrzych.pl/


oprac. i fot. Elżbieta Węgrzyn