25 stycznia 2021 na terenie Starej Kopalni zacznie działać Wałbrzyskie Centrum Szczepień organizowane przez miasto i Szpital im. A. Sokołowskiego. Sprawdziliśmy, jak osoby które mają się zaszczepić w najbliższym czasie powinny się do tego przygotować, a także przekazujemy apel szpitala.

Wałbrzyskie Centrum Szczepień już w poniedziałek

Zgodnie z zapowiedziami, w najbliższy poniedziałek ruszy akcja szczepienia seniorów 80+ przeciwko COVID-19. Ci, którzy zapisali się na szczepienie do Szpitala im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu zostali przekierowani do Wałbrzyskiego Centrum Szczepień na terenie Starej Kopalni, które działać będzie na zasadzie "szpitala tymczasowego". - Przypominamy pacjentom, że osoby zapisane na szczepienie do szpitala powinny się stawić na nie, nie w budynku szpitala przy ul. Sokołowskiego, ale do Starej Kopalni. Na pierwsze dni mamy zarejestrowanych ponad tysiąc pacjentów, chcemy podczas jednego dnia zaszczepić około 250 osób - mówi Sylwia Grzondziel pełnomocnik ds. marketingu Specjalistycznego Szpitala im. dr Alfreda Sokołowskiego. Na początku rejestracji system wskazywał jako miejsce szczepienia placówkę na Piaskowej Górze, tymczasem od dwóch dni przygotowywane jest specjalne centrum szczepień szpitala właśnie na terenie budynku miejskiej instytucji kultury.W punkcie na początku jego działania przygotowanych będzie pięć stanowisk do szczepienia, będą w nich pielęgniarki, lekarze kwalifikujący do zaszczepienia oraz osoby asystujące wspierające szczepiących się w wypełnieniu ankiety przed szczepieniem. Szpital wałbrzyski poza personelem medycznym tego punktu zapewnia również jego wyposażenie m.in. w niezbędny sprzęt do udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy. - Każde z pięciu stanowisk będzie przygotowane jako oddzielny boks gwarantujący miejsce do pracy lekarza oraz za ścianką miejsce do badania i szczepienia zapewniające intymność pacjenta - wyjaśnia pełnomocnik ds. marketingu Specjalistycznego Szpitala im. dr Alfreda Sokołowskiego.  

Pacjentów do punktu szczepień będzie kierować personel techniczny. Swoje wsparcie dla szczepiących się seniorów zapowiedzieli też wałbrzyscy strażacy.- Przed centrum stanie nasz namiot, który będzie mógł posłużyć za poczekalnię dla osób, które przyjdą na szczepienie za wcześnie - mówi Tomasz Kwiatkowski prezes OSP Wałbrzych.
Obecnie nie wiadomo jak długo punkt ten będzie działał z uwagi na dynamiczną sytuację dotyczącą planu szczepienia - z dnia na dzień zmieniają się przepisy. 


Jak się przygotować do szczepienia?

- W momencie rejestracji do szczepienia została wyznaczona godzina przybycia na szczepienie i to jest bardzo ważne by pacjenci byli punktualni, przybyli na miejsce nie wcześniej niż około kwadransa przed wyznaczoną godziną zaszczepienia by zdążyć wypełnić ankietę, a jednocześnie by nie doszło do gromadzenia się osób oraz powstania kolejki - wyjaśnia nasza rozmówczyni. Szczepienia mają się odbywać w budynku B8, czyli byłej hali energetycznej, a obecnie sali koncertowo-wystawienniczej przystosowanej na potrzeby tymczasowego szpitala.
Pacjenci powinni zabrać ze sobą:
- dokument tożsamości,
- jeśli noszą, to również okulary, ewentualnie długopis - potrzebne do wypełnienia ankiety,
- informację o zażywanych lekach,
- informację o przewlekłych chorobach oraz (jeśli wiedzą) na co są uczuleni.
Po wypełnieniu ankiety pacjent będzie kierowany do jednego z boksów i po kwalifikacji lekarskiej zostanie zaszczepiony. Na miejscu wypełniane jest zaświadczenie o przyjęciu pierwszej dawki szczepionki. Należy je zachować. - Na karteczce podana jest informacja na temat daty przyjęcia pierwszej dawki szczepionki, jej nazwa oraz partia a także imię i nazwisko osoby zaszczepionej oraz data przyjęcia drugiej dawki minimum trzy tygodnie po pierwszej dawce - wylicza przedstawicielka szpitala. Pacjent nie musi się rejestrować na przyjęcie drugiej dawki, potwierdzenie mówiące o konieczności stawienia się na szczepienie z godziną otrzyma sms-em, podobnie jak to było w przypadku dawki pierwszej.    

Wałbrzyski szpital szczepi szczepionką Pfizer, do tej pory zaszczepiono tam już ponad 2 tys. osób. Dodatkowo, w szpitalu przeprowadzono w ostatnich dniach kontrolę sprawdzającą, czy nie doszło tu nadużyć i nie wystąpiły szczepienia osób poza kolejnością. Jak podaje wałbrzyska placówka: Narodowy Fundusz Zdrowia w związku z wykonywaniem szczepień przeciwko COVID-19 za okres od 30.12.2020 r. do 05.01.2021 r. nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.


Pilnie zatrudnią lekarzy


Wałbrzyski szpital do punktu szczepień przeciw COVID-19 poszukuje personelu medycznego. - Zapraszamy do kontaktu pielęgniarki, ale najbardziej brakuje nam lekarzy, którzy będą się zajmowali kwalifikacją do szczepienia. Zachęcamy do współpracy zainteresowanych, może się do nas zgłosić każdy lekarz z prawem do wykonywania zawodu bez względu na specjalizację - mówi  Grzondziel.
Potrzebni będą specjaliści, którzy będą odbywać dyżury przy każdym z pięciu przygotowywanych stanowisk. Nabór jest prowadzony, by przygotować dogodny grafik pracy punktu, a jednocześnie sprawnie przeprowadzić akcję szczepienia. Najpierw seniorów 80+, a następnie kolejnych grup wiekowych i zawodowych.


O projekcie szczepienia w Starej Kopalni pisaliśmy - Powstaje Wałbrzyskie Centrum Szczepień dla mieszkańców!

O szczepieniach pisaliśmy m.in.:
Wałbrzych pomoże w dotarciu do punktów szczepień
Wałbrzych i region: Uwaga! dostawa szczepionek odwołana
Od 15 stycznia rejestracja na szczepienia dla osób 80+
Wałbrzych szczepienia: problemy, hale sportowe, ochotnicy
Zaszczepimy choćby dziś, tylko zapłać... - proponowali
Szczepienia przeciw COVID-19: Gdzie w Wałbrzychu i powiecie? [LISTA]

Wałbrzych: Pierwsi już skorzystali z dobrodziejstw medycyny
Szczepionki na koronawirusa dotarły do magazynu ARM
Zaszczepiono pierwszą osobę na COVID-19 w Polsce
Od 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia przeciw COVID-19Elżbieta Węgrzyn
fot. JK