Do tej pory oczekujący na zabieg słyszeli przede wszystkim o ograniczeniach, teraz są już dobre wiadomości. Poszukiwani są też lekarze.


Dobra wiadomość dla przyszłych mam i nie tylko

14 marca Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. E. Biernackiego zde względu na pandemię koronawirusa zawiesił planowane przyjęcia na zabiegi poza pacjentkami onkologicznymi, zajęcia w szkole rodzenia, porody rodzinne i konsultacje anestezjologiczne. Teraz dobra wiadomość dla pacjentek - od poniedziałku 18 maja wznowione zostają przyjęcia planowe do zabiegów operacyjnych. Jak informuje placówka, w
celu zapewnienie bezpieczeństwa epidemiologicznego każdej pacjentce przed przyjęciem do szpitala pobrany zostanie wymaz w kierunku COVID-19. Wznowione zostają także konsultacje anestezjologiczne do zabiegów oraz porodów. Będą odbywały się w poniedziałki. Nadal zawieszone zostają zajęcia w szkole rodzenia.


Już 12 maja placówka wznowiła porody rodzinne. W trosce o
bezpieczeństwo personelu, kobiet rodzących, a przede wszystkim najmniejszych pacjentów, poród rodzinny odbywa się po spełnieniu określonych warunków.

Obowiązkiem osoby towarzyszącej jest:


- Rzetelne wypełnienie i podpisanie ankiety epidemiologicznej. Ankietę należy wypełnić w pomieszczeniu przed Izbą Przyjęć /triage/, tam też zostanie zmierzona temperatura.


- Stosowanie przez cały pobyt w szpitalu maseczki ochronnej, rękawiczek, fartucha ochronnego. Środki ochrony osobistej należy założyć już w izbie przyjęć. Przy wejściu na blok porodowy należy zdezynfekować ręce.

- Bezwzględne stosowanie się do zaleceń personelu.

- Poruszanie się w wyznaczonym przez personel obszarze.

- Osoba towarzysząca nie może pozostawać w kwarantannie lub w izolacji.

- Analogiczny sposób postępowania dotyczy sytuacji, gdy ciąża będzie zakończona cięciem cesarskim.

- Po zakończonym porodzie osoba towarzysząca opuszcza teren szpitala tą samą wyznaczoną drogą, którą przybyła.

- Z uwagi na dobro naszego personelu i innych pacjentek prosimy, aby informacje przekazane w ankiecie były zgodne ze stanem faktycznym. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z izbą przyjęć - tel. 74 88 77 165.

Brak akceptacji zaleceń lub niezastosowanie się do nich są podstawą do cofnięcia zgody na obecność przy porodzie. Osoba towarzysząca nie ma obowiązku okazania wyniku testu PCR w kierunku COVID-19 z okresu nie dłuższego niż maksymalnie 5 dni przed porodem.

Natomiast Specjalistyczny Szpital im. A. Sokołowskiego poszukuje do pracy:Nasz serwis na temat koronawirusa:
KORONAWIRUS: U NAS BEZ ZMIAN, U SĄSIADÓW WIĘCEJ (AKTUALIZACJA)Opr. MS
Foto: Elżbieta Węgrzyn