Videobronchoskop ultrasonograficzny to jedno z nowych urządzeń, które trafiły na Oddział Pulmonologiczny Specjalistycznego Szpitala im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu. Nowoczesny sprzęt zakupiony w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej służy do szybkiego diagnozowania nowotworów płuc.


Teraz da się wcześniej

Na nowotwory płuc zapada w Polsce rocznie ponad 20 tysięcy osób. W przypadku tych chorób liczy się czas. Im wcześniej zmiany zostaną wykryte, tym większa szansa na wyleczenie. W momencie, gdy pojawią się zaawansowane objawy choroby, takie jak krwioplucie, zwykle jest już za późno.


– Diagnostyka ma na celu postawienie dokładnego rozpoznania nowotworu i wybór konkretnej metody leczenia. To jest kluczowe – mówi dr Alina Szymczyk, kierująca Oddziałem Pulmonologicznym wałbrzyskiego szpitala. Dlatego ten sprzęt ma przełomowe znaczenie.


Badanie wykonywane techniką endoskopową uznawane jest za minimalnie inwazyjne. Metoda ta daje szybką możliwość oceny powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia, zmian obwodowych płuc i guzów centralnych. Jeszcze 15 lat temu chorzy byli kierowani przeważnie do oddziałów chirurgii klatki piersiowej w celu pobrania materiału operacyjnie – teraz większość tych badań diagnostycznych wykonywana jest właśnie metodą endoskopową. Lekarze są w stanie w czasie jednej sesji zdiagnozować chorego, co pozwala następnie skierować go do dalszego leczenia. Współpracują przy tym z zakładem patomorfologii i radioterapii oraz oddziałami onkologii i torakochirurgii.To kolejne

W ostatnim czasie pracownia bronchoskopowa wałbrzyskiego szpitala wzbogaciła się o kilka urządzeń: nowoczesny aparat USG, dwa videobronchoskopy ultrasonograficzne, sondę radialną oraz sprzęt do kriobiopsji endoskopowej. Dzięki możliwościom tego sprzętu lekarze są w stanie obrazować i nakłuwać zmiany położone centralnie podoskrzelowo, zmiany położone obwodowo w najmniejszych oskrzelach, węzły chłonne oraz fragmenty zmienionego chorobowo płuca. Podgląd uzyskiwany jest na monitorze i ekranie ultrasonograficznym. Badanie i pobranie materiału trwają około 20 minut. W tym czasie przy pacjencie obecni są lekarz i dwie pielęgniarki.– Nowe urządzenie pozwala na szybszą i dokładniejszą diagnostykę – mówi Alina Szymczyk. Kiedyś rak oznaczał wyrok. W tej chwili wiele się zmieniło – śmiertelność jest nadal duża, ale wydłuża się czas życia pacjentów i komfort życia. Pojawiają się nowe programy leczenia np. leczenie celowane, w którym podaje się leki na konkretny rodzaj nowotworu.Czytaj też:
Wałbrzych: Szpital Sokołowskiego z Diamentowym Certyfikatem (FOTO)
Szpital Wałbrzych: oświadczenie w sprawie leczenia onkologicznego
Affidea zapewni radioterapię pacjentom z Wałbrzycha w innych ośrodkach sieci

WAŁBRZYSKI SZPITAL MA NOWEGO DYREKTORA. KTO NIM ZOSTAŁ?

Wałbrzych: Mariola Dudziak - dyrektor szpitala odwołana. Dlaczego?Sprzęt medyczny i remonty:
SZPITAL Z NAJNOWOCZEŚNIEJSZYM SKANEREM MIKROSKOPOWYM
WAŁBRZYCH Z NOWYM SPRZĘTEM ONKOLOGICZNYM
ECHOLASER DO WALKI Z RAKIEM [FOTO]
SZPITAL WAŁBRZYCH: NAJNOWOCZEŚNIEJSZY SPRZĘT DO WALKI Z RAKIEM [FOTO]
WAŁBRZYSKI SZPITAL: NOWOCZESNY SPRZĘT NA ODDZIALE NEONATOLOGICZNYM [FOTO]
WAŁBRZYCH: SZPITAL INWESTUJE W ODDZIAŁ RATUNKOWY
SZPITAL IM. SOKOŁOWSKIEGO BĘDZIE SIĘ ROZBUDOWYWAŁ
WAŁBRZYCH: POGOTOWIE RATUNKOWE MA NOWE KARETKI (FOTO)
BURZLIWA HISTORIA WAŁBRZYSKIEJ NEFROLOGII (ZDJĘCIA)

NOWE KARETKI POGOTOWIA. TAKICH W MIEŚCIE NIE BYŁO! [FOTO]

DAWNY SZPITAL NA GAJU PONOWNIE NA SPRZEDAŻ [FOTO]Opr. MS
Foto użyczone: Specjalistyczny Szpital im. dra Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu