Nowy sprzęt i rozbudowa stanowisk do intensywnej terapii w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (SOR) - to najnowsze projekty Specjalistycznego Szpitala im. Sokołowskiego w Wałbrzychu.

Szpital aplikuje do Ministerstwa Zdrowia o dofinansowanie projektów w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Projekt dotyczący zakupu sprzętu jest już realizowany, placówka stara się też o dofinansowanie projektu dotyczącego rozbudowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

Nowy sprzęt

Szpital obecnie realizuje program modernizacji i polegający na zakupie specjalistycznego doposażenia SOR-u. Nowoczesny sprzęt do ratowania życia już trafił do Wałbrzycha. - Ten projekt wyceniony na ok. 3 mln zł, z czego otrzymaliśmy 2,7 mln zł dofinansowania, czyli 85% tj. maksymalny poziom, jaki można osiągnąć. W ramach tego projektu zakupiliśmy m.in. kardiomonitory, monitory funkcji życiowych, respiratory, łóżka do intensywnej terapii, ssaki elektryczne i mnóstwo podobnego sprzętu niezbędnego dla Szpitalnego Oddziału Ratunkowego - wyjaśnia Sylwia Grzondziel, pełnomocnik ds. marketingu Specjalistycznego Szpitala im. dr Alfreda Sokołowskiego.

Rozbudowa SOR
- To projekt obejmujący rozbudowę Szpitalnego Oddziału Ratunkowego o nowe stanowiska do intensywnej terapii. Został on przez nas przedłożony do ministerstwa i jest w trakcie oceny merytorycznej. Czekamy na rozstrzygnięcie z nadzieją, że też się uda - dodaje pełnomocnik. Planowane są prace budowlane polegające na rozszerzeniu oddziału i przebudowa dostosowująca do nowego kształtu oddziału. Dzięki tym inwestycjom szpital będzie mógł przyspieszyć przyjmowanie pacjentów, poszerzenie SOR sprawi, że jednocześnie będzie mogło być przyjmowanych więcej osób wymagających szybkiej interwencji lekarskiej i intensywnej terapii.     

Z oddziału SOR rocznie korzysta 40 tys. pacjentów. Specjalistyczny Szpital im. Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu, jego oddziały na ul. Batorego i Sokołowskiego, tylko w sierpniu 2017 odwiedziło 5,5 tys. pacjentów, 6 tys. osób było leczonych.


Przeczytaj też:
POMOC WIECZOREM I W WEEKEND: NIE NA CHROBREGO, ALE GDZIE?

REGION WAŁBRZYSKI: NFZ - KTÓRE SZPITALE W SIECI?
SZPITAL IM. SOKOŁOWSKIEGO BĘDZIE SIĘ ROZBUDOWYWAŁ

BURZLIWA HISTORIA WAŁBRZYSKIEJ NEFROLOGII (ZDJĘCIA)
WAŁBRZYCH: POGOTOWIE RATUNKOWE MA NOWE KARETKI (FOTO)
NOWE KARETKI WKRÓTCE W WAŁBRZYSKIM POGOTOWIU RATUNKOWYM


Elżbieta Węgrzyn