W ramach przygotowań miasta do spodziewanej na jesień drugiego szczytu zachorowań na koronawirusa planowane są szczepienia przeciwko grypie miejskich pracowników mających kontakt z młodzieżą i interesantami. Dlaczego warto się zaszczepić i Ile osób będzie mogło skorzystać z bezpłatnego szczepienia?


Podczas sierpniowej sesji Rady Miejskiej w Wałbrzychu prezydent Roman Szełemej zapowiedział przygotowania naszego miasta, w tym szkół, do nawrotu pandemii koronawirusa (Prezydent Wałbrzycha: Czekają nas krytyczne miesiące). Znane są już zarysy reguł, jakie będą obowiązywać od 1 września 2020 we wszystkich szkołach i przedszkolach w naszym mieście - Wałbrzych: Szykują powrót do szkół i przedszkoli [REGUŁY i OGRANICZENIA]


Dlaczego warto się zaszczepić?

Jednym z elementów przygotowań miasta na nadchodzące tygodnie z epidemią są propozycje nieodpłatnych szczepień dla grup pracujących z młodzieżą, seniorami i obsługujących interesantów. - Jeśli z panią skarbnik zdołamy przygotować środki pozwalające na zrealizowanie tego planu, to chcielibyśmy dokonać kilku tysięcy szczepień pracowników systemu oświaty, wychowania, urzędników instytucji miejskich - wszystkich tych podlegających urzędowi miejskiemu i których stan zdrowia i kontaktowość z innymi osobami ma duże znaczenie w funkcjonowaniu naszego miasta - zapowiedział prezydent Wałbrzycha.       
Jak uzasadnia włodarz naszego miasta, jesienią do lekarzy pierwszego kontaktu w Wałbrzychu zgłasza się wielu chorych na grypę. W przypadku takiej jak obecnie pracy przychodni zdrowia dziesiątki osób z objawami grypowymi, zbliżonymi do choroby wywołanej zakażeniem koronawirusem trafi do lokalnej służby zdrowia i będzie musiał zostać potraktowany jako osoba potencjalnie chora na COVID. - W Polsce ani w żadnym innym kraju nie będzie sił ani środków do zdiagnozowania wszystkich tych przypadków, by sprawdzić, czy mają koronawirusa, czy nie - wyjaśnia prezydent i zachęca mieszkańców do szczepienia się przeciwko grypie.

Kto może liczyć na szczepienie miejskie?

W przypadku szczepień organizowanych przez miasto wyznaczono wstępnie grupy, którym takie szczepienie proponowane będzie nieodpłatnie. Będzie to grupa prawie 2,6 tysiąca osób, a wśród nich:
- 52 osoby - pracownicy DPS,
- 1736 - pracownicy edukacji, czyli szkół, przedszkoli i żłobków,
- 210 - pracowników MOPS,
- 69 - pracowników domów dziecka
- oraz 215 pracowników urzędu miejskiego.
Wstępny szacunek przy założeniu, że jednostkowa szczepionka kosztować będzie 50 zł daje koszt 129,1 tys. zł.
- Jeżeli nie zrobimy nic, to na przełomie października i listopada szpitale i każda przychodnia mogą być całkowicie sparaliżowane - zaznacza prezydent i wyjaśnia, że obecnie na wałbrzyski SOR zgłasza się dobowo 1-2 osób wymagających diagnostyki w kierunku koronawirusa, a jeśli pojawi się tylko pięciu więcej, to szpital normalnie przestanie działać. Jak wyglądają kolejki w naszych przychodniach w sezonie grypowym każdy wie. - Powinniśmy zatem w tym sezonie jesiennym zrobić wszystko, by do czasu pojawienia się szczepionki przeciwko koronawirusowi, żeby zachorowania na grypę ograniczyć - argumentuje włodarz naszego miasta.
Zgodnie z przytaczanymi danymi dotyczącymi naszego miasta, przeciętnie w Wałbrzychu przeciwko grypie szczepi się rocznie 3% mieszkańców. Grypa atakuje rocznie 5% dorosłych, z czego umiera około 0,5 miliona ludzi. Szczepionka uodparnia na rok.    
 

O koronawirusie piszemy - raporty:
KORONAWIRUS: WRACAJĄ NOWE ZAKAŻENIA W POWIECIE WAŁBRZYSKIM - AKTUALIZACJA
KORONAWIRUS WAŁBRZYCH I REGION: PRZEBIEG EPIDEMII DZIEŃ PO DNIU [LICZBY I WYDARZENIA]

oprac. ELW
fot. ilustracyjne