Działają od kilku miesięcy, a już uratowały ludzkie życie - i może niejedno.


32 seniorów skorzystało

W Czytelni Miejskiej Biblioteki Miejskiej w Głuszycy odbyła się konferencja prasowa, podczas której podsumowano pierwsze miesiące funkcjonowania programu Bransoletki Życia. W konferencji uczestniczyli burmistrz Głuszycy Roman Głód, burmistrz Jedliny-Zdroju Leszek Orpel, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Głuszycy Katarzyna Starzyńska i kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej w Jedlinie-Zdroju Joanna Fornalska. Zaproszony został również dr Bartosz Solarz, który opiekuje się częścią pacjentów objętych programem. Dzięki podpisanej w kwietniu tego roku umowie z firmą Comarch Healthcare 32 seniorów z Jedliny-Zdroju i Głuszycy otrzymało "Bransoletki życia" i zostało objętych całodobową opieką telemedyczną.- Po kilku miesiącach funkcjonowania bransoletek możemy stwierdzić, że program się sprawdza – przyznali zgodnie burmistrzowie. – W naszych gminach bransoletki pomogły uratować życie dwóm osobom, jedna z nich wezwała pomoc przy zawale serca.

- Widać, że pacjenci odczuwają większy komfort życia, wiedzą, że ktoś nad nimi czuwa, 24 godziny na dobę – dodaje dr Solarz.

"Bransoletki życia"...

...to wodoodporne, łatwe w obsłudze urządzenia przypominające zegarek. Są wyposażone w czujnik tętna, moduł GPS oraz przycisk SOS. Umożliwiają monitorowanie stanu zdrowia i szybką reakcję w przypadku zagrożenia życia pacjentów. Posiadacz bransoletki może w każdej chwili nacisnąć „Przycisk SOS”, łączący go automatycznie z Centrum Zdalnej Opieki Medycznej iMed24, gdzie całodobowo przez siedem dni w tygodniu wykwalifikowani specjaliści monitorują dane medyczne i w każdej chwili są gotowi wezwać pomoc. Jeżeli natomiast podopieczny nie może samodzielnie skorzystać z systemu powiadamiania o zagrożeniu możliwie jest zlokalizowanie jego położenia i skierowanie do niego odpowiednich służb.

 
Gmina Jedlina-Zdrój zakupiła dla swoich seniorów 16 "Bransoletek życia" w ramach programu „Active senior”, który koordynuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Jedlinie-Zdroju, natomiast gmina Głuszyca również wyposażyła swoich Seniorów w 16 tego typu urządzeń w ramach programu ,,Nasz senior”. W okresie trwania programu w obu gminach odnotowano około 160 przypadków wymagających reakcji teleopiekunów medycznych iMed 24. Związane to było z niepokojącymi pomiarami czynności życiowych. W dwóch przypadkach posiadacze opasek sami w porę użyli przycisku "SOS" - do podopiecznych zostały skierowane służby ratunkowe.  
 
- Wykorzystanie nowoczesnych technik powiadamiana służb ratowniczych przy użyciu "Bransoletek życia" według badań satysfakcji naszych podopiecznych mówi nam, że o sto procent powiększyło się poczucie bezpieczeństwa tych ludzi. Wiedzą, że nawet w sytuacji lękowej mogą w każdej chwili liczyć na to, że ktoś z drugiej strony się odezwie. Po rozmowie z konsultantem ratowniczym może nastąpić decyzja czy należy wzywać pogotowie czy należy wzywać inne służby. Generalnie daje to poczucie bezpieczeństwa i szybkość ewentualnego działania. Dwa przypadki, które mieliśmy w Jedlinie-Zdroju i Głuszycy udowodniły, że opaska ratuje życie. Jeżeli chodzi o Jedlinę-Zdrój w roku 2020 uruchamiamy Centrum Usług Socjalnych - głównie dla osób starszych. Ale nie tylko. Mamy tam zamiar zbudować specjalny kącik monitoringu zdrowia, czyli mierzenie pulsu, ciśnienia. Myślę, że w sierpniu przyszłego roku uda nam się wdrożyć ten projekt. Równocześnie planujemy zwiększyć ilość opasek - powiedział Leszek Orpel - Burmistrz Jedliny-Zdroju.


 
W podobnym tonie o programie wyrażał się Roman Głód - burmistrz Głuszycy:
- Jesteśmy w piątym miesiącu funkcjonowania programu i mamy już pewne doświadczenia. Najważniejsza i najcenniejsza jest informacja, że dzięki temu uratowaliśmy ludzkie życie - opaska zadziałała na tyle skutecznie, że senior przy zawale serca nacisnął stosowny przycisk, po dziesięciu minutach była karetka i dzięki temu żyje. Myślę, że to jest najlepsza rekomendacja dla tego programu. Jest wola zarówno z mojej strony jak i ze strony pana burmistrza Jedliny-Zdroju Leszka Orpla, aby kontynuować ten program. Jesteśmy na etapie aplikowania o nowe środki. Chcemy wpisać do tego programu kolejne opaski i rozszerzyć grupę osób, które będą wyposażone w tego typu urządzenia.  
 


Na konferencji byli obecni również seniorzy korzystający z Bransoletek Życia.
- Kiedy byłem w szpitalu na badaniach, wiele osób pytało mnie, skąd mam swoją bransoletkę – mówił pan Redlicki. – Powiedziałem, że mam ją dzięki staraniom głuszyckiego Ośrodka Pomocy Społecznej.Warunkiem koniecznym do zakwalifikowania się do programu były: zamieszkiwanie na terenie gminy Jedlina-Zdrój lub Głuszyca, ukończony 65-ty rok życia, dochód nie przekraczający kwoty 80% przeciętnego wynagrodzenia ogłoszonego przez prezesa GUS. Zgodnie z obwieszczeniem prezesa GUS z 17 kwietnia 2019r. wartość ta wynosi: 4131,62 zł brutto (2.945 netto). Pierwszeństwo udziału w projekcie miały osoby starsze, samotnie zamieszkałe, borykające się z problemami zdrowotnymi, nie mające bliskiego sąsiedztwa. Każda osoba, która będzie zainteresowana urządzeniem, a nie zakwalifikowała się do programu, może skorzystać z oferty komercyjnego zakupu. 

Więcej o programie:
BRANSOLETKA MOGĄCA URATOWAĆ LUDZKIE ŻYCIE JUŻ W 2 GMINACH (FOTO)


Opr. MS
Foto użyczone: UMiG Głuszyca, Magdalena Sakowska