Pisaliśmy już o projektowanych przez resort zdrowia zmianach w pomocy nocnej, weekendowej i świątecznej, jakie mają obowiązywać od 1 października 2017 roku. Sprawdziliśmy, gdzie ostatecznie wałbrzyszanie i mieszkańcy powiatu będą mogli tę pomoc uzyskać oraz, czy obowiązywać będzie rejonizacja.

Do tej pory pomoc wieczorną w godz. 18 do 8 rano, weekendową i świąteczną można było uzyskać w przychodni przy Pogotowiu Ratunkowym na ul. Chrobrego 39 w Wałbrzychu. Od 1 października 2017 w Polsce, zgodnie z nowelizacją prawa, opiekę tę przejmują placówki szpitalne z sieci. W naszym mieście w sieci szpitali znalazły się Specjalistyczny Szpital im. dr Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu, do którego należy specjalistyczna placówka mieszcząca się przy ulicy Dr Alfreda Sokołowskiego 4 w dzielnicy Piaskowa Góra oraz placówka przy ulicy Stefana Batorego w centrum miasta. Drugim podmiotem należącym do sieci szpitalnej w naszym mieście jest Specjalistyczny Szpital Ginekologiczno-Położniczy im. Edmunda Biernackiego w Wałbrzychu na Nowym Mieście.

Powstały dwie przychodnie
Jedna przychodnia powstała w szpitalu ginekologicznym. Tam w święta, weekendy i w dni powszednie w godz. 18 - 8 na chorych czekać będzie gabinet lekarski i gabinet zabiegowy. Są one umiejscowione na parterze przy izbie przyjęć. - Jesteśmy gotowi do pełnienia tych obowiązków, ale z uwagi na nasz mono profilowy charakter nie sądziliśmy, że te obowiązki będą na nas scedowane - mówi dr nauk med. Roman Puskarz, pełniący obowiązki dyrektora Specjalistycznego Szpitala Ginekologiczno-Położnicznego w Wałbrzychu. Placówka podejrzewała, że przychodnia dla całego miasta i regionu powstanie w szpitalu na Piaskowej Górze, gdzie mieszczą się specjalistyczne oddziały, a jej pozostanie kwestia leczenia ginekologiczno-położniczego i pomocy w tym zakresie, niestety nie udało się NFZ-owi tego wyperswadować. - Wymóg jest taki, by w przychodni pomocy wieczornej i świątecznej był lekarz z wykształcenia i z uprawnieniami do pracy w zawodzie. Warunki te spełniamy i poza gabinetem lekarskim zapewniamy też gabinet zabiegowy - dodaje p.o. dyrektora.

Przygotowania trwają też w Specjalistycznym Szpitalu im. dr Alfreda Sokołowskiego na Piaskowej Górze. - U nas od 1 października działać będzie przychodnia z gabinetami lekarskimi. Mieszkańcy miasta i regionu będą się mogli zgłosić po pomoc nocną oraz świąteczną do nas lub na Nowe Miasto. Nie obowiązuje rejonizacja. Pacjenci będą mogli wybrać tę przychodnię, do której mają bliżej oraz gdzie im wygodniej dojechać - wyjaśnia Sylwia Grzondziel, pełnomocnik ds. marketingu Specjalistycznego Szpitala im. dr Alfreda Sokołowskiego.  


Czy będzie chaos?
Ogólnopolskim zmianom nie towarzyszy kampania informacyjna. Władze miasta obawiają się paniki, mieszkańcy przez lata przyzwyczaili się bowiem, że pomocy udzielają im przychodnie przy Pogotowiu Ratunkowym - teraz będą musieli wybierać. - Mimo apeli do ministerstwa i NFZ środki i obowiązki podzielono na dwa podmioty, postulaty stworzenia jednego ośrodka nie zyskały akceptacji. Zapewne czeka nas chaos tu i w pomocy wyjazdowej również. Lekarze się zwolnili... Pieniądze na zmiany są, ale o połowę za mało - mówił Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha podczas wrześniowej sesji Rady Miejskiej. 

Przeczytaj też:
WAŁBRZYCH: POMOC WIECZOREM I W WEEKEND NIE NA UL. CHROBREGO, ALE GDZIE?

REGION WAŁBRZYSKI: NFZ - KTÓRE SZPITALE W SIECI?
SZPITAL POSZUKUJE LEKARZY DO NOWEJ PRZYCHODNI

Elżbieta Węgrzyn