Otwarta właśnie poradnia ma służyć wałbrzyszanom i mieszkańcom powiatu, u których występują powikłania po chorobie wywołanej przez SARS-CoV-2.


Nowa poradnia działać będzie w ramach Poradni Chorób Płuc i Gruźlicy w Szpitalu im Alfreda Sokołowskiego w Wałbrzychu.

- Ozdrowieńcy, mimo że chorobę COVID-19 mają już za sobą, często muszą zmagać się z różnymi dolegliwościami. Dlatego w regionie ruszają kolejne Ośrodki Kompleksowej Opieki nad Pacjentem po COVID-19. Po wrocławskim i legnickim właśnie rozpoczął funkcjonowanie punkt w Wałbrzychu, a planujemy otwieranie kolejnych. Cieszę się, że pacjenci w regionie zyskują coraz pełniejszą opiekę - mówi wicemarszałek Marcin Krzyżanowski.

Ośrodek funkcjonuje w ramach Poradni Pulmonologicznej, ponieważ ogromna większość powikłań dotyczy właśnie układu oddechowego. Wałbrzyski szpital dysponuje niezbędnymi w skutecznym leczeniu pracowniami spirometrycznymi, bronchoskopowymi i rozbudowaną komórką laboratoryjną.

W razie potrzeby pacjenci mogą liczyć na szybką pomoc kardiologa, internisty czy neurologa. Aby pacjent mógł skorzystać z poradni, musi posiadać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu do poradni chorób płuc i gruźlicy. Na wizytę można zapisać się dzwoniąc pod  numer telefonu 74/64 89 787. Poradnia działa codziennie w godzinach od 7:00 do 14:35.

- Jesienna fala zachorowań dała się mocno we znaki pacjentom. Przebyty COVID-19 wiąże się nieraz z powikłaniami nie tylko typu pulmunologicznego, ale także kardiologicznego, czy wręcz psychologicznego. Nasze poradnie mają za zadanie zaopiekować się takim pacjentem i wesprzeć go we własnym zakresie lub skierować do odpowiedniego specjalisty – wyjaśnia Mirosław Lubiński, przewodniczący sejmikowej Komisji Polityki Społecznej, Zdrowia i Rodziny.


Nasz codzienny raport na temat koronawirusa:
KORONAWIRUS WAŁBRZYCH I POWIAT: NIE ŻYJE JUŻ CO NAJMNIEJ 100 OSÓB (AKTUALIZACJA)


Czytaj też:
Koronawirus Wałbrzych: prezydent o szpitalu i szczepieniach


Opr. MS
Foto: Elżbieta Węgrzyn