Wałbrzyskie przychodnie sięgają po unijne środki na dofinansowanie zakupu sprzętu. Dofinansowanie do nowoczesnego sprzętu okulistycznego i kardiologicznego otrzymał NZOZ Śródmieście - Biały Kamień. O jaki sprzęt wzbogacono przychodnię?

Wałbrzyska przychodnia NZOZ Śródmieście - Biały Kamień z ul. Wysockiego wyremontowała gabinety i wzbogaciła je o nowy sprzęt. Pozyskała na niego 85% dofinansowanie ze środków unijnych. - Są to dwa lasery do przedniego i tylnego odcinka oka. To bardzo nowoczesny sprzęt, jeden z najnowocześniejszych w poradni okulistycznej na Dolnym Śląsku. Oprócz tego jest tomograf oczny, czyli aparat z angiografią, do tego zespół okulistyczny z oftalmoskopem, a także tonometr z tachymetrem, polomierz do badania pola widzenia. Do poradni okulistycznej również z dofinansowania unijnego zakupimy prawdopodobnie też lampę szczelinową, ponieważ tą którą mamy uważamy już za zużytą - wylicza dr Lidia Dziubek, wiceprezes NZOZ Śródmieście - Biały Kamień. Okulistyka została wzbogacona o specjalistyczny sprzęt za 529 tys. zł.


Przychodnia dzięki unijnemu wsparciu wzbogaciła też swoja kardiologię. - Zakupiliśmy bieżnię oraz holtery ciśnieniowe, jeden holter EKG. To sprzęt niezbędny do funkcjonowania poradni, którą bardzo chcielibyśmy otworzyć - wyjaśnia wiceprezes.
Przychodnia szkoli swoich pracowników i chciałaby móc nowego sprzętu używać już dziś, jednak nie ma podpisanej umowy na przychodnię okulistyczna i kardiologię. - Będziemy się starać o to ze względu na to by ten piękny sprzęt był używany powszechnie. Sprzęt dofinansowany z UE jesteśmy zobowiązani po zakończeniu projektu używać bezpłatnie przez przy kolejne lata - precyzuje Dziubek. 

Wałbrzyska przychodnia przeszła też w ostatnim roku gruntowny remont. Do odnowienia została jeszcze rejestracja i fragment przejścia między budynkami. Działania remontowe objęły dużą część parteru pierwszego z dwóch budynków. Na parterze pierwszego, remontowanego budynku znajdują się poradnie specjalistyczne z takich dziedzin jak: urologia, ginekologia, chirurgia, ortopedia, kardiologie, pracownia gastroskopowa i stomatologia. Nie jest wykluczone również uwieszenie tam dermatologii i diabetologii, przeniesionych z innych części przychodni.
Przychodnia posiada też poradnie neurologiczną, okulistyczną i alergologiczną.     

Zobacz też:
Wałbrzych: Diamentowe Serce zostawili w przychodni [FOTO]

Elżbieta Węgrzyn