Podczas ostatniej edycji akcji profilaktycznej "Bądź dla siebie najważniejsza" doktor onkochirurg ze Specjalistycznego Szpitala im. A Sokołowskiego, Paweł Pyka, mówił o wałbrzyskich osiągnięciach w leczeniu raka piersi i nowych stosowanych u nas metod ich rekonstrukcji.


A sprawa jest poważna. W tym roku w Polsce na raka zachoruje 18 000 kobiet. 5000 umrze. W 20% o tym, czy zachorujemy, decydują geny, ale w 80% środowisko. Można mieć mutację "złych" genów i nigdy nie zachorować, a można nie mieć w rodzinie żadnego przypadku i zapaść na nowotwór piersi.

- Na pewno wpływ na zachorowania mają palenie papierosów, wczesna pierwsza miesiączka, bo nowotwór piersi jest zależny od estrogenów, a wtedy one działają w organizmie dłużej. Z tego samego powodu czynnikiem ryzyka jest późne macierzyństwo i długotrwała antykoncepcja hormonalna. Jest nim też otyłość - mówi lekarz.Ale jest i dobra informacja. Jak podkreśla doktor Pyka, wałbrzyski szpital im. A. Sokołowskiego ma wyleczalność raka piersi na poziomie europejskim - 80%, a jeśli jest to wczesne stadium choroby, to nawet 99%.

- Od maja mamy jeden z najnowocześniejszych mammografów. To Mercedes wśród tego typu sprzętów, superczuły, pozwala wykryć najwcześniejsze stadia. Mamy też USG o bardzo dobrej jakości i w naszym mieście, jako jednym z niewielu, można wykonać rezonans magnetyczny piersi. Mamy też aparat do biopsji mammotonicznej, wykonywana w ten sposób biopsja jest dużo bardziej pewna i to urządzenie umożliwia usuwanie mniejszych guzków bezoperacyjnie. Można przyjść, usunąć go bezboleśnie i wrócić do domu - mówi onkochirurg.

Rak piersi to nie jedna choroba, lecz kilkanaście - i wymaga kilkunastu metod leczenia. W niektórych przypadkach konieczna jest natychmiastowa operacja, w innych trzeba zacząć od chemioterapii, czasem radioterapii.- O leczeniu nie decyduje u nas jedna osoba, lecz konsylium, które zbiera się co tydzień - chirurg, onkolog, radioterapeuta, anestezjolog. To zmniejsza ryzyko popełnienia błędu. Od wielu lat stosujemy też nowe techniki onkoplastyczne, dzięki temu nie musimy amputować piersi. Jesteśmy jednym z ośrodków, który szkoli specjalistów - mówi lekarz. Pod koniec września w wałbrzyskim Specjalistycznym Szpitalu im. A. Sokołowskiego odbyły się dziesiąte już warsztaty onkoplastyczne z udziałem dr Marka Budnera, specjalisty chirurgii piersi z Kliniki Chirurgii Piersi w Bad Saarow. A w ich ramach prawdziwa operacja, którą obserwowali na żywo lekarze z całej Polski.

- Często stosujemy podczas operacji radioterapię: wycinamy i od razu naświetlamy miejsce guza. Takie urządzenie ma tylko 5 szpitali w kraju, specjalne ramię umieszczone jest nad stołem w trakcie operacji. Mamy oddział chemioterapii dzienny i stacjonarny, stosujemy też chemioterapię niestandardową, dodatkowo finansowaną z NFZ. Specjalna komisja orzeka, czy dany nowotwór można wyleczyć tabletkami. Nie musimy już wysyłać pacjentek do Wrocławia. Jesteśmy jednym z najlepszych szpitali w Polsce, jeśli chodzi o leczenie nowotworów piersi - mówi dr Paweł Pyka. 

W szpitalu od marca tego roku odbywają się też zabiegi amputacji piersi z jednoczesną rekonstrukcją - z usytuowaniem implantu na mięśniu piersiowym i z użyciem siatki całkowicie wchłanialnej - a od stycznia zabiegi odbudowy piersi tłuszczem własnym pacjentki pobranym podczas liposukcji. A co robić, żeby się nigdy nie znaleźć na wałbrzyskim oddziale mimo jego wysokich standardów? Mamy na to wpływ: trzeba prowadzić zdrowy tryb życia, zerwać z paleniem papierosów, postarać się o 30-minutowy spacer najlepiej dwa razy dziennie, albo pojeździć na rowerze czy pochodzić z kijkami nordic-walking. - To nie zabezpiecza całkowicie, ale daje większe szanse - mówi doktor. - Znaczenie ma także żywność, dieta bogata w nieprzetworzone warzywa i owoce oraz ryby zmniejsza ryzyko zachorowania, czerwone mięso, tłuszcz, węglowodany je zwiększają.

I trzeba pamiętać o samobadaniu piersi, a także o regularnej mammografii, która daje szczególnie dobre wyniki między 50-tym a 70-tym rokiem życia, bo wtedy piersi są bardziej podatne na ten typ badania. Jest również możliwość wykonania USG, aparaty te posiada większość wałbrzyskich przychodni.

A o tym wszystkim przypominają takie wydarzenia, jak "Bądź dla siebie najważniejsza", które jest wałbrzyskim wydaniem akcji z różową wstążką. W tym roku w Starej Kopalni były warsztaty samobadania, koncert Zespołu Pieśni i Tańca, wykłady i prezentacje.Czytaj też:
WAŁBRZYCH: PIERWSZA TAKA REKONSTRUKCJA PIERSI
WAŁBRZYSKI SZPITAL WAŻNYM OŚRODKIEM W LECZENIU RAKA PIERSI

Magdalena Sakowska
Foto: Magdalena Sakowska, zdjęcia zabiegów użyczone: profil społecznościowy Oddziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala im. A. Sokołowskiego w Wałbrzychu