11 szpitali z 21 na Dolnym Śląsku skróciło czas oczekiwania na zabieg usunięcia zaćmy. Obecnie pacjenci pilni przyjmowanie są z dnia na dzień. Pacjenci w stanie stabilnym czekają na zabieg od trzech dni do miesiąca. Liczba pacjentów oczekujących na zabieg w ciągu roku zmniejszyła się o 40 tysięcy.

- Jeszcze na początku roku mieliśmy 800 osób w kolejce, dziś pacjentów pilnych operujemy z dnia na dzień, pacjentów stabilnych do dwóch tygodni. Zapraszamy pacjentów spoza Wrocławiu, którzy dziś mają wyznaczony odległy termin w innym szpitalu i gwarantujemy bezpłatny nocleg. Wszystko po to, by pacjentom oszczędzić problemów związanych z dojazdem na obowiązkową wizytę kontrolną, która odbywa się w następnym dniu po zabiegu - mówi Krzysztof Mimier, prezes Centrum Okulistycznego M-Med we Wrocławiu.

Wystarczyło, że od 1 kwietnia Narodowy Fundusz Zdrowia nie limituje finansowo operacji usunięcia zaćmy. To spowodowało, że na Dolnym Śląsku zwiększyła się liczba tych zabiegów i nie trzeba już latami czekać na to świadczenie. W regionie są placówki, które wykonują to świadczenie w ciągu kilku dni.

Najkrótszy czas oczekiwania jest w Wielospecjalistycznym Szpitalu – SPZOZ w Zgorzelcu, gdzie zabieg usunięcia zaćmy realizowany jest w ciągu 2-3 dni. W Centrum Okulistycznym M- MED we Wrocławiu w ciągu 7 dni. W Zespole Opieki Zdrowotnej w Oławie 14 dni. W Łużyckim Centrum Medycznym w Lubaniu 14 dni. W Miedziowym Centrum Medycznym w Lubinie 30 dni.

W ubiegłym tygodniu Dolnośląski Oddział Wojewódzki NFZ rozpoczął wysyłanie SMS-y z informacją o zabiegu usuwania zaćmy bez kolejki. Trafiły one do ponad 8000 pacjentów, którzy dziś oczekują na zabieg usunięcia zaćmy i być może nie wiedzą, że można wykonać go bez czekania. Szczegółowe informacje na temat czasu oczekiwania znajdują się na stronie internetowej: terminyleczenia.nfz.gov.pl lub można uzyskać dzwoniąc na numer Telefonicznej Informacji Pacjenta 800 190 590.

Pacjenci mają prawo wyboru placówki medycznej i w przypadku, gdy pacjent zdecydują na taką zmianę, to powinien poinformować o tym podmiot leczniczy, odebrać skierowanie i zgłosić się do nowej placówki. Warto także zaznaczył, że od 1 kwietnia zmniejszyła się o połowę liczba wniosków o refundację zabiegu zaćmy za granicą. Oznacza to, że obecnie pacjenci wybierają leczenie w Polsce.


Zobacz też:
Wałbrzych: Nasz szpital ma już oddział hematologiczny [ZDJĘCIA]
Sanatoria Dolnośląskie inwestują także u nas (FOTO)

Szpital Ginekologiczny wspiera zbiór komórek macierzystych


SZPITAL ZAMYKA ODDZIAŁ LARYNGOLOGICZNY. GDZIE PACJENCI ZNAJDĄ POMOC?
PODZAMCZE HUSARSKA: ZAMIESZKAJĄ TU LEKARZE I PIELĘGNIARKI

oprac. ELW
fot. ilustracyjne