Dolny Śląsk niestety przoduje w liczbie odkrytych nowych zakażeń wirusem HIV i liczbie zachorowań na AIDS. Warto przypomnieć kilka faktów o tej nieuleczalnej chorobie.

Region alarmujących statystyk
Na świecie z wirusem HIV żyje 37 mln osób, czyli tyle co populacja Polski. W naszym kraju zakażenie HIV stwierdzono do tej pory u 20 756 osób, odnotowano 3 408 zachorowań na AIDS, a 1 348 chorych zmarło. Prawdopodobnie przynajmniej drugie tyle osób żyje z wirusem nie wiedząc o tym i może nieświadomie zarażać. Dotyczy to również naszego regionu. - W 2016 roku w Wałbrzychu i powiecie stwierdzono 7 nowych przypadków zakażenia wirusem HIV, zaś na Dolnym Śląsku było ich łącznie 96. Dolny Śląsk niestety jest regionem, w którym nowych zakażeń wykrywa się dużo. Łącznie osób żyjących tu z HIV jest tu już ponad 3 tysiące - mówi Grażyna Charszczewska- Wojtas, kierownik sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałbrzychu. Dolny Śląsk przoduje też w zachorowaniach na AIDS. W ubiegłym roku na 1273 wykryte nowe zakażenia w Polsce - w 132 przypadkach byli to Dolnoślązacy. Więcej wyrytych przypadków odnotowano jedynie na Mazowszu i Śląsku. Natomiast na 129 nowych zachorowań na AIDS aż 27 przypadło na nasz region, najwięcej w kraju.

Problem nie znika
W ostatnich latach niewiele mówi się o zagrożeniu HIV i AIDS, jakby problem przestał istnieć, tymczasem epidemia trwa nadal. W Polsce każdy zakażony może liczyć na bezpłatne leczenia, to zaś pozwala przedłużyć życie i oddalić widmo AIDS na długie lata, a co najważniejsze ustrzec się przed zarażeniem najbliższych osób. Trzeba jednak wiedzieć o chorobie i leczyć się. - Problem AIDS nie znika, każdego roku o zakażeniu dowiaduje się ponad 1000 Polaków. Test na obecność w krwi przeciwciał HIV można wykonać nieodpłatnie i anonimowo w środy w wałbrzyskim szpitalu przy ul. Batorego - dodaje Charszcewska-Wojtas. Całkowitą pewność, że nie jest się nosicielem wirusa osłabiającego odporność i wyniszczającego stopniowo organizm, może mieć tylko osoba przebadana.

Kto jest narażony?
Wirus HIV przenosi się przez krew, przez kontakty seksualne oraz z matki na dziecko. Badanie na obecność przeciwciał HIV wykonywane jest obligatoryjnie honorowym krwiodawcom.
Na takie badanie powinien zgłosić się każdy, kto zachowywał się ryzykownie, np. miał przygodny kontakt seksualny. Nie wstyd też prosić przyszłego partnera przed rozpoczęciem współżycia o wspólne przebadanie się.
Niegdyś grupą podwyższonego ryzyka byli narkomani przyjmujący narkotyki dożylnie, dziś narażony jest każdy w równym stopniu - nie brak przypadków zakażeń w stałych związkach od niewiernego partnera. W ostatnich latach coraz częściej pozytywny wynik stwierdzany jest u młodych ludzi, którzy łączą zawieranie przygodnych znajomości z przyjmowaniem środków psychoaktywnych.

Obecnie, choć brak dużej kampanii edukacyjnej oraz medialnej przypominającej o HIV i AIDS, warto zawsze mieć świadomość ryzyka. Przed laty popularnym "gadżetem" kampanii przeciw AIDS było rozdawanie ulotek. Jedna z nich szczególnie potrafiła utkwić w pamięci. Na stronie ulotki znajdowało się pytanie "Kto jest narażony na zakażenie HIV?", a pod spodem umieszczone było lusterko... 

Przeczytaj też:
PRACODAWCA MOŻE SPRAWDZIĆ PRACOWNIKA NA CHOROBOWYM
MOŻESZ URATOWAĆ ŻYCIE NIE JEDNEJ OSOBY
WIESZ JAK TO JEST ŻYĆ Z WYROKIEM ŚMIECI?
WAŁBRZYCH NA RATUNEK KAROLINCE

POMOC SĄSIEDZKA MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE
CZY MIESZKAŃCY REGIONU CHĘTNIE POMAGAJĄ INNYM?

MOŻESZ URATOWAĆ ŻYCIE NIEJEDNEJ OSOBY
MOŻNA WZIĄĆ UDZIAŁ W PRZEDŚWIĄTECZNEJ ZBIÓRCE ŻYWNOŚCI
NA KONIACH DLA CHORYCH DZIECI
WAŁBRZYSKIE HOSPICJUM PROSI O POMOC DLA DZIECI


tekst i fot. Elżbieta Węgrzyn
na zdjęciu: Grażyna Charszczewska- Wojtas, kierownik sekcji Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Wałbrzychu.