2 kwietnia marszałek Cezary Przybylski ogłosił szczegóły dotyczące podziału środków z Dolnośląskiego Pakietu Wsparcia dla Ochrony Zdrowia pomiędzy szpitale i pogotowia ratunkowe zaangażowane w walkę z epidemią koronawirusa w naszym regionie. Sprawdziliśmy, jak swoją część środków wyda wałbrzyski szpital.

- Ponad 41 mln zł do podziału środków z Dolnośląskiego Pakietu Wsparcia dla Ochrony Zdrowia trafi do szpitali dolnośląskich  "frontowymi" - jednoimiennymi nastawiającymi się na walkę z koronawirusem oraz do pogotowia ratunkowego. Pieniądze te mają być przeznaczone wedle zapotrzebowania placówek na zakup sprzętu medycznego, w tym diagnostycznego, a 16 mln zł z tego pakietu zostanie przeznaczone na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników medycznych - mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego.
Ze sprzętu, na którego zapotrzebowanie wykazały szpitale warto wspomnieć m.in. o konieczności zamówienia 60 respiratorów, defibrylatorów i aparatów USG.
Jak zaznacza marszałek, również 1,5 mln zł trafi do dolnośląskich laboratoriów na testy diagnostyczne wykrywające koronawirusa. Dolny Śląsk należy do czołówki regionów w kraju jeśli chodzi o ilość wykonywanych testów na obecność tego wirusa. - Chcemy też zakupić cztery karetki, które trafią do Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc, a także pogotowia w Legnicy, Wrocławiu i Jeleniej Górze - wylicza marszałek.
Zakup sprzętu może ruszyć już dziś. - Zakupy dokonywane będą nie centralnie, ale placówki medyczne będą je wykonywać samodzielnie. Istotna też będzie tu zasada elastyczności w tej dynamicznie zmieniającej się sytuacji, tak by w razie potrzeby szpitale mogły część tych środków przesunąć na inny sprzęt, który okaże się niezbędny w walce z epidemią - wyjaśnia wicemarszałek Marcin Krzyżanowski. Dodaje też, że większość z tych środków powinno być wydatkowane do końca tego roku.

Sprawdziliśmy, na jakie fundusze może liczyć Wałbrzych. - Dla szpitala przewidziana jest kwota 5 mln, za którą planuje się kupić aparaturę medyczną, diagnostyczną i laboratoryjną. Wśród sprzętu medycznego, który zamówimy będą r
espiratory, pompy infuzyjne, aparaty usg, aparaty ekg, monitory funkcji życiowych, a także komora laminarna - zapowiada Sylwia Grzondziel, pełnomocnik ds. marketingu Specjalistycznego Szpitala im. dr Alfreda Sokołowskiego.

Środki na walkę z koronawirusem pochodzą z funduszy europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego.

Polecamy:
Koronawirus Wałbrzych: Miasto i marszałek - pomoc dla szpitala


Sprzęt medyczny w wałbrzyskich szpitalach:
Sprzęt z WOŚP ratujący życie mieszkańców Wałbrzycha [FOTO]
SZPITAL Z NAJNOWOCZEŚNIEJSZYM SKANEREM MIKROSKOPOWYM [FOTO]
WAŁBRZYCH Z NOWYM SPRZĘTEM ONKOLOGICZNYM
ECHOLASER DO WALKI Z RAKIEM [FOTO]
SZPITAL WAŁBRZYCH: NAJNOWOCZEŚNIEJSZY SPRZĘT DO WALKI Z RAKIEM [FOTO]

WAŁBRZYSKI SZPITAL: NOWOCZESNY SPRZĘT NA ODDZIALE NEONATOLOGICZNYM [FOTO]
WAŁBRZYCH: SZPITAL INWESTUJE W ODDZIAŁ RATUNKOWY
SZPITAL IM. SOKOŁOWSKIEGO BĘDZIE SIĘ ROZBUDOWYWAŁ
WAŁBRZYCH: POGOTOWIE RATUNKOWE MA NOWE KARETKI (FOTO)Elżbieta Węgrzyn
fot. Ryszard Burdek