Szczawno-Zdrój będzie mierzyć jakość powietrza w różnych częściach miasta. Gmina sięga po różne sposoby, żeby zwalczyć ten problem.


Władze Szczawna-Zdroju dużą wagę przywiązują do dbałości o środowisko i jakość powietrza. Stąd m. in. takie działania, jak przystąpienie w ubiegłym roku do programu "Kawka", dzięki któremu udało się zlikwidować blisko 250 palenisk, a także przygotowywany projekt w ramach Aglomeracji Wałbrzyskiej na dotacje do wymiany ogrzewania w budynkach wielorodzinnych i jednorodzinnych – gmina chce pozyskać blisko 1,5 mln zł.

Burmistrz Marek Fedoruk podjął także decyzję o zakupie i montażu mobilnych sensorów badających jakość powietrza. - Chcemy kupić 6 takich urządzeń i zamontować w różnych częściach miasta, by sprawdzić, w jakich obszarach występuje największe natężenie zanieczyszczeń, jakie może być ich źródło pochodzenia i jakie skuteczne działania podjąć, by to ograniczyć – mówi burmistrz.

Sensory pojawią się przed nowym sezonem grzewczym. Problemy z jakością powietrza w podwałbrzyskim uzdrowisku wskazywali też twórcy opracowania pt. „Oddziaływanie środowiska atmosferycznego na zdrowie człowieka” wykonanego na zlecenie Uniwersytetu Wrocławskiego - WAŁBRZYCH: SMOG POWODUJE 13,2% ZGONÓW, W SZCZAWNIE WIĘCEJ!. Władze Wałbrzycha i Szczawna starają się wyeliminować najbardziej kopcące piece węglowe. Czytaj też:
SZCZAWNO-ZDRÓJ: CZY JEST TU CZYSTE POWIETRZE? (FOTO)


Opr. MS
Foto: UM Szczawno-Zdrój